1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İtalya basınında telefon dinleme krizi
İtalya basınında telefon dinleme krizi

İtalya basınında telefon dinleme krizi

​​​​​​​İtalya’da savcıların Orta Akdeniz'deki göç hakkında haber yapan en az 15 gazetecinin yüzlerce telefon görüşmesini dinledikleri ortaya çıktı. İtalya Adalet Bakanı Marta Cartabia, Sicilya'ya müfettiş gönderecek.

07 Nisan 2021 Çarşamba 22:02A+A-

Trapani'de deniz kurtarma sivil toplum kuruluşlarını ve insan kaçakçılığında suç ortaklığı iddiasıyla hayır kurumlarını soruşturan savcıların, muhabirlerin kurtarma ekipleriyle yaptığı telefon görüşmelerini dinlediği ve gazetecilerin haber kaynaklarını ifşa ettikleri belgelerle ortaya çıktı.

Belgeler, savcıların gazetecilerin makaleleriyle ilgili gizli bilgileri tartıştıkları konuşmaları nasıl gizlice kaydettiklerini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Avukatlar ve STK’lar, hareketi İtalyan tarihinde basına yapılan en ciddi saldırılardan biri olarak nitelendirdi. "Bu, mesleki gizliliğin açık bir ihlalidir. Bu ülkede sırada ne var? “ tepkisi gösterildi.

Onlarca milletvekili de hükümetten meseleye müdahale etmesini istedi.

Adalet Bakanı harekete geçti

Tartışmalar büyürken Adalet Bakanı Marta Cartabia Trapani soruşturmasının incelenmesi çağrısında bulundu ve muhabirlerin haklarının ihlal edildiği iddiasını araştırmak için Sicilya'ya müfettişler gönderiyor.

Trapani savcıları, gazetecilerin dinleme verilerini içeren dosyanın kendilerine eski Trapani başsavcısı tarafından verildiğini iddia ediyor.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT