1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. İstanbul Merkezli 17 İlde FETÖ'den 45 Kişi Gözaltına Alındı
İstanbul Merkezli 17 İlde FETÖ'den 45 Kişi Gözaltına Alındı

İstanbul Merkezli 17 İlde FETÖ'den 45 Kişi Gözaltına Alındı

​​​​​​​KHK ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen 111 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 17 ilde düzenlenen operasyonda 45 kişi gözaltına alındı.

01 Kasım 2017 Çarşamba 19:23A+A-

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY’e yönelik soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 111 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 17 ilde gerçekleştirilen operasyonda 45 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Başsavcılığın Fetullah Gülen'in onursal başkanı olduğu ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın yöneticileri, üyeleri ve çalışanlarına yönelik soruşturması çerçevesinde, İstanbul merkezli, Ankara, İzmir ve Manisa başta olmak üzere 17 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

Hakkında gözaltı kararı verilen 111 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon kapsamında 45 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eski Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Gündem'in bulunduğu öğrenildi.

Bu arada, gözaltı kararı verilenler arasında Fetullah Gülen, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ile örgütün üst düzey çok sayıda yöneticisi bulunuyor.

Gözaltı kararı verilenlerden 35'inin örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu, 56 kişinin Bank Asya hesap hareketlerinde örgüt elebaşının çağrısı doğrultusunda hesap arttırı mı bulunduğu, listedeki 10 kişinin örgütün çatı dosyasında adının geçtiği, 46 kişinin ise yurt dışında olduğuna dair bilgiler bulunduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı bulunan bir kişinin cezaevinde olduğu ifade edildi.

Öte yandan, soruşturma kapsamında örgütün Kaynak Holding üzerinden 2011-2016 yılları arasında özellikle 17/25 Aralık'tan sonra Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na para aktardığı, söz konusu paraları da vakıf üzerinden ABD ve İsrail başta olmak üzere yurt dışında Türkiye hakkında olumsuz haber yaparak lobi çalışması yürüten gazeteciler ve basın kuruluşlarına gönderdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Operasyonun sürdüğü kaydedildi.

HABERE YORUM KAT