1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. İsmet Kasumagiç’in vefatı ve Genç Müslümanlar Teşkilatı
İsmet Kasumagiç’in vefatı ve Genç Müslümanlar Teşkilatı

İsmet Kasumagiç’in vefatı ve Genç Müslümanlar Teşkilatı

Bosna Hersek’teki İslami uyanışın nüvesi olan Genç Müslümanlar Teşkilatı, hareketin önemli isimlerinden İsmet Kasumagiç’i ahirete uğurladı.

24 Ekim 2020 Cumartesi 15:58A+A-

HAKSÖZ HABER

İslamcılık, nesilleri emperyalist, faşist, sosyalist, diktatöryal ideolojilere karşı harekete geçiren asri zamanların temel düşünce akımı oldu. Dünyanın farklı coğrafyalarında ideolojik olarak durdukları yer farklı olsa da bölge halkına zulmeden zorba rejimlerin karşısında yer alan İslamcı hareketler varlıklarını sürdürmeye de devam ediyorlar.

Afganistan’da Taliban, Filistin’de HAMAS, Mısır, Suriye ve Afrika’nın bazı bölgelerinde İhvan, Tunus’ta NAHDA, Cezayir’de İslami Selamet Cephesi, Pakistan ve Bangladeş’te Cemaat-i İslami, Moro’da İslami Kurtuluş Cephesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde irili ufaklı yapılar halinde hala mücadelesini sürdüren İslamcılığın Bosna Hersek’teki örgütlü yapısını ise Mladi Musulmani yani Genç Müslümanlar Teşkilatı oluşturuyor.

Mladi Musulmani (Genç Müslümanlar)

Osmanlı’nın Balkanlar’dan çekilmesinden sonra bölgeyi işgal eden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na karşı oluşturulan Yugoslav Müslümanları Organizasyonu, Mehmet Sipahi önderliğinde kurulur. Avusturya-Macaristan işgaline karşı en başta direniş gösteren bölge Müslümanların zaten katliamla karşı karşıya kalmıştır. Yapılan toprak reformlarıyla oluşturulan baskı ortamı Boşnak Müslümanlarının hareket sahasını da büyük oranda kısıtlar. Boşnaklar fakirleştirilirken, devlet dairelerinde de görev almaları engellenir. 1939 senesinde şüpheli bir biçimde öldürülen Mehmet Sipahi, Bosna’nın bağımsızlık mücadelesinin de ilk şehitlerindendir.

4209.jpg 

Genç Müslümanlar Teşkilatı’nın kökenleri aslında buralara kadar gitmektedir. Mehmet Sipahi şehit edildiğinde Aliya İzzetbegoviç 14 yaşındadır. Yugoslavya’da kurulan rejim artık ateist bir yapı arz etmekteydi. Çok şiddetli komünist, ateist propagandaya maruz bırakılan Boşnak halkı dini inancını çoğu zaman gizlemek zorunda kalıyordu. Aliya da anılarında gençlik yıllarında ateizme ilgi duyduğunu belirtir. Ancak arkadaş gurubuyla beraber bir cemaat olarak yaptıkları okumalar ve sorgulamalar inançlarını korumalarına yardımcı olacaktır. Bu durumda anne babalarından aldıkları temel İslami eğitimin etkisi de çok büyüktür muhakkak.1 17 yaşındayken kesin olarak İslam’a dönüş yaptığından söz eden Aliya, kendisi için İslam’ın artık annesinden babasından aldığı bir kültür olmanın ötesinde “yeniden keşfedilen bir inanç sistemi” olduğunun altını çizer. Bu tespitin İslamcılık düşüncesi için çok önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Böyle bir ideal üzerine bir araya gelen insanların oluşturduğu Genç Müslümanlar Teşkilatı, 1930’ların sonlarında aktif olmaya başladı. Islahatçı alimler Muhammed Abduh ve Reşid Rıza çizgisinden etkilenen Teşkilat, İslami duyarlılığa sahip gençlerin toplumsal bir İslami dönüşüm davası için bir araya gelmesini sağlamıştır. Şehirlerde yaşayan ve örgütlü bir İslami eğitim süreci isteyen öğrenciler tarafından kurulan Genç Müslümanlar, Avrupa modernleşmesinin ve komünizmin tezlerine karşı koymak adına bir araya gelen insanlar tarafından örgütlendirildi. Komünist ve faşist eğilimlere karşı olan nefret bu insanların bir araya gelmesinde ki en temel etkenlerin başında gelmektedir. 20. yy İslamcılığının önde gelen yapılarından olan bu küçük nüve, 90’lı yıllarda yaşanan savaşta da Boşnak Müslümanlarına önderlik edecektir. Uzun yıllar süren kovuşturma ve tutuklamalara da maruz kalan Teşkilat, nicelikten ziyade niteliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan işler yapmıştır.

resized_ed02b-770ad708170818130.jpg

İlk genel başkanlığını Aliya İzzetbegoviç’in yaptığı ve hala Boşnaklar tarafından en fazla desteklenen Demokratik Eylem Partisi (SDA), Genç Müslümanlar Teşkilatı’nda yetişen isimler tarafından kurulmuştur. Aliya İzzetbegoviç dışında Ömer Behmen, Salih Behmen, Cemalettin Latiç ve İsmet Kasumagiç gibi insanların da çabalarıyla Bosna’da İslami çalışmalar yapan teşkilatın merkezi bugün Saraybosna’da Moriça Han’da bulunmaktadır.

İki gün önce hayatını kaybeden İsmet Kasumagiç ise akademik çalışmalarının yanında yıllardır neferi olduğu İslam davası için çeşitli ülkeleri gezerek Bosna’da yaşananları anlatmaya devam ediyordu. Yine teşkilattan olan eşi Aziyada Kasumagiç de 2017 senesinde rahmetli olmuştu. Her iki büyüğümüzü de rahmetle anarken, Bosna’dan Moro’ya, Suriye’den Kafkaslara kadar İslam davası için cehdeden Müslümanlara selam ediyoruz!

20201022_2_44969640_59112916.jpg

İsmet ve Aziyadah Kasumigiç tarafından okunan Genç Müslümanlar Marşı:

 

[1] Aliya İzzetbegoviç’in sabah namazlarını camide cemaatle kılması ve burada okunan Rahman Suresi’nden çok etkilendiği bilinmektedir. Bu örneği sık sık anlatmıştır. Faydalı bir çalışma olarak bizim de çok istifade ettiğimiz “Aliya” isimli belgesele göz atılabilir. https://www.youtube.com/watch?v=a39hAEFrrhg&ab_channel=AlbarakaT%C3%BCrk

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum