1. HABERLER

  2. HABER

  3. İslami Yayıncılığın Öncülerinden Salih Özcan Vefat Etti
İslami Yayıncılığın Öncülerinden Salih Özcan Vefat Etti

İslami Yayıncılığın Öncülerinden Salih Özcan Vefat Etti

Said-i Nursi'nin talebelerinden Salih Özcan, Fatih Camisi'nda kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı

05 Ağustos 2015 Çarşamba 17:47A+A-

Yaşamını yitiren, Said-i Nursi'nin talebelerinden Salih Özcan için Fatih Camisi'nde tören düzenlendi.

Törene, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Said-i Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı ve Abdullah Yeğin, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ile ilim ve siyaset camiasından çok sayıda kişi katıldı.

Törende taziyeleri Salih Özcan'ın yeğeni AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan kabul etti.

Yılmaz ve Arınç, Özcan ile yakınlarına başsağlığı diledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, törendeki konuşmasında, Özcan'ın aile fertlerine ve bütün sevenlerine başsağlığı ve sabır dileklerini iletti.

Salih Özcan isminin herkes tarafından takdir edildiğini belirten Arınç, şunları anlattı:

"Ben 65-70 yılları arasında Ankara Hukuk Fakültesinde okurken, kendileri Denizciler Caddesi'nde küçük bir büroda Hilal mecmuasını çıkartıyorlardı. O zaman İslami dergi olarak herhalde sadece o vardı. Denizciler Caddesi'ne giderdik. Bir başında Osman Yüksel Serdengeçti'nin küçük bir ofisi vardı. Zannediyorum ki bir pasajın altında da Salih abinin Hilal dergisi vardı. O dergiyi alırdık, okurduk. Biraz daha fazla alırdık, dağıtırdık. Adeta oradan gıdalanırdık. Kendisi de Ankara'ya geldiği zamanlarda sohbetine katılır, derslerinden istifade ederdik. Daha sonra da bu hizmetler devam etti. Neşriyat adına da zannediyorum İttihad gazetesinin çıkışında da büyük destekleri oldu. Kitaplar çıkardı, dergiler çıkardı. Salih Özcan abi, İslam'ın neşrinde çok büyük hizmetleri olmuş bir büyüğümüzdü. Risale-i Nur talebesiydi. Gerçekten hayatına baktığımızda Seyit Salih iltifatına mazhar olmuş, Bediüzzaman Hazretleri'nin has bir şakirdiydi."

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da kendisini arayarak taziyelerini ilettiğini söyledi.

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ve Said-i Nursi'nin talebesi Abdullah Yeğin de törende birer konuşma yaptı.

Özcan'ın naaşı, cenaze namazının ardından, defnedilmek üzere Şanlıurfa'ya götürüldü.

AA

HABERE YORUM KAT