1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgalci İsrail Arakib Köyünde 118’inci Kez Yıkım Yaptı!
İşgalci İsrail Arakib Köyünde 118’inci Kez Yıkım Yaptı!

İşgalci İsrail Arakib Köyünde 118’inci Kez Yıkım Yaptı!

Necef (Negev) Çölü’nde yer alan Arakib köyünde işgalci İsrail askerleri tarafından 118’inci kez yıkım yapıldığı, köyün şeyhi Sayyah et-Turi’nin de gözaltına alındığı bildirildi.

14 Eylül 2017 Perşembe 16:34A+A-

Arakib’i Savunma Komitesi’nin üyesi Aziz et-Turi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin bugün köye baskın düzenlediğini ve “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla Filistinlilere ait bütün evleri buldozerle yıktığını söyledi.

İsrail’in Arakib köyünde Temmuz 2010’dan bu yana 118’inci kez yıkım yaptığını ifade eden et-Turi, İsrail askerlerinin köyün şeyhi Sayyah et-Turi’yi de gözaltına aldığını belirtti.

İsrail’in sürekli gerçekleştirdiği yıkımlardan dolayı Arakib’de betondan ev yapma imkânı olmadığı ve köy sakinlerinin derme çatma evler yaparak burada hayat mücadelesi verdiğini vurgulayan et-Turi, “Yıkımlara rağmen buradayız ve yerlerimizi terk etmeyeceğiz. Burası bizim toprağımız. İsrail’in yıktığını tekrar inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Arakib köyünde, 87 Filistinli yaşıyor. İşgalci İsrail en son 1 Ağutos’ta Arakib köyünde yıkım yapmıştı.

İsrail, Necef bölgesindeki köylere elektrik ve su gibi yaşam için zorunlu olan hizmetleri sunmadığı gibi bu bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail şimdiye kadar, 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü’nün 11 milyon dönümüne el koydu.

İsrail, Arakib köyünün yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail’in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT