1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. İşgal Ordusu 4 Keşmirli Direnişçiyi Katletti
İşgal Ordusu 4 Keşmirli Direnişçiyi Katletti

İşgal Ordusu 4 Keşmirli Direnişçiyi Katletti

Hindistan'ın işgali altındaki Cammu Keşmir'de, Hindistan askerlerinin Khudwani köyünü güvenlik çemberine almasının ardından direnişçiler ile askerler arasında çatışmada 4 sivil ve 1 asker hayatını kaybetti.

11 Nisan 2018 Çarşamba 18:17A+A-

Hindistan'ın işgalinde bulunan Cammu Keşmir bölgesinde, Hindistan askerlerinin Khudwani köyünü güvenlik çemberine almasının ardından direnişçiler ile askerler arasında çatışmada 4 sivilin ve 1 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan'la birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT