1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İşgal Güçleri Gazze Şeridi Sınırında Göstericilere Ateş Açtı: 96 Yaralı
İşgal Güçleri Gazze Şeridi Sınırında Göstericilere Ateş Açtı: 96 Yaralı

İşgal Güçleri Gazze Şeridi Sınırında Göstericilere Ateş Açtı: 96 Yaralı

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında bugün (1 Kasım Cuma) ikindiden sonra Gazze Şeridi’nin doğusunda gerçekleştirilen 81’inci hafta gösterilerine işgal güçlerinin ateş açması sonucu onlarca kişi yaralandı.

01 Kasım 2019 Cuma 20:14A+A-

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’nin doğusunda sınır hattı yakınlarında işgal güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 57’si gerçek mermiyle olmak üzere 96 kişinin yaralandığını bildirdi.

Binlerce Filistinli bugün ikindiden sonra “Kahrolsun Balfour Deklarasyonu” sloganıyla gerçekleştirilen gösterilere katılmak üzere Gazze Şeridi’nin doğusundaki gösteri alanlarına akın etti. 

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, Gazze Şeridi sakinlerini Filistin halkının uğursuz Balfour Deklarasyonu’nu ve sonuçlarını reddettiğini ifade etmek üzere bugün düzenlenen gösterilere katılmaya davet etmişti. 

Heyet, bu haftaki gösterilerin Balfour Deklarasyonu’nun 102’nci yıldönümüne denk geldiğine dikkat çekerek, Filistin halkının deklarasyonu geçersiz saydığını ve topraklarına dönme hakkına bağlı olduğunu ifade etti. 

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor. 

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de sınır hattındaki siperlerden ve gözetleme kulelerinden silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT