1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Irkçı hükümet: Hollanda'yı ne bekliyor?
Irkçı hükümet: Hollanda'yı ne bekliyor?

Irkçı hükümet: Hollanda'yı ne bekliyor?

Irkçı-İslam düşmanı PVV lideri Geert Wilders, koalisyon anlaşmasının Hollanda'da çok şeyin değişeceğini gösterdiğini söyledi

20 Mayıs 2024 Pazartesi 21:00A+A-

Dört partili yeni sağ koalisyon, Hollanda’da “bugüne kadarki en sert iltica yasasını” yürürlüğe koyma niyetinde. Hükümet programı, çiftçilere yönelik çevre koruma düzenlemelerinin de yumuşatılmasını öngörüyor. Sağ popülist PVV lideri Geert Wilders, koalisyon anlaşmasının ülkede çok şeyin değişeceğini gösterdiğini söyledi. Yorumcular, bunun ülke sınırlarının ötesine uzanan etkilerini tartışıyor.

https://ci3.googleusercontent.com/meips/ADKq_NZdzzJdkDgPbrHiMmKR3zyZ1A1Ce0ONX7DMYQYAL-2QiGVQXk7BoH7XbAXKfKqmXpHMjnNM_8BTSeZ36afyqZFUFA8Wc2JfGCj3MUNS=s0-d-e1-ft#http://images.eurotopics.net/cache/newsletter/blank.gifNRC HANDELSBLAD (Hollanda)

Aşırı sağcılar için gökten düşen bir nimet

Avrupa endişelense iyi eder, diyor NRC köşe yazarı Michel Kerres:

“Anlaşmadan can sıkıcı milliyetçilik kokuları yükseliyor. Wilders perşembe günü şöyle demişti: ‘Hollandalılara sözüm olsun, Hollanda yeniden bizim olacak.’ Bu da akıllara hemen talihsiz Brexit sloganını getirdi: ‘Kontrolü geri alın.’ Her koşulda, AB’yi işbirliğine davet eden bir söylem değil bu. Fakat Lahey’den Avrupa’ya gönderilen en önemli mesaj, zengin demokrasi geleneğine sahip müreffeh bir ülkede dahi radikal sağcı bir provokatörün iktidarı ele geçirmesinin mümkün olması. ... Avrupa Parlamentosu seçimlerine az bir süre kalmışken, ışıl ışıl parıldayan Wilders seçim kampanyası yürüten tüm radikal sağcılar için gökten düşen bir nimet.”

 

DE VOLKSKRANT (Hollanda)

Sonunda suçlu yine Brüksel olur

Bu iş böyle gitmez, diyor De Volkskrant:

“Bu politika çıkmaza saplanır. Öncelikle de Avrupa’nın iltica politikasının böyle işlemeyeceğinin açığa çıkacağı Brüksel’de. Sonra da göç ve çevre düzenlemelerini uygulayacak ülke ve Avrupa mahkemelerinde. Bunun suçu da seçim kampanyası yaklaşırken lanet edilen hâkimlere ve kötülüğün başı Brüksel’e yüklenir. Popülizm kendini böyle besliyor işte.”

https://ci3.googleusercontent.com/meips/ADKq_NZdzzJdkDgPbrHiMmKR3zyZ1A1Ce0ONX7DMYQYAL-2QiGVQXk7BoH7XbAXKfKqmXpHMjnNM_8BTSeZ36afyqZFUFA8Wc2JfGCj3MUNS=s0-d-e1-ft#http://images.eurotopics.net/cache/newsletter/blank.gif

L'OPINION (Fransa)

Öfkeniz nerede?

L'Opinion, diğer sağcı hükümet koalisyonlarına verilen tepkilerin aksine çok sessiz kalındığına dikkat çekiyor:

“Avusturya'da hayli genç ve aşırı sağcı Sebastian Kurz'un aşırılık yanlısı bakanlarla hükümeti devraldığı zamanki gibi Avrupa çapında bir boykot girişimi yaşanmadı. Macar Viktor Orbán ülkesini son derece radikal ve popülist bir rotaya soktuğundaki gibi sesler yükselmedi ya da baskı tedbirlerine başvurulmadı. Roma'da Giorgia Meloni'nin başbakanlık görevine geldiğinde olduğu gibi içi ürperenler veya kızanlar da yok. Bu bir alışma durumu olabilir mi? Geert Wilders her ne kadar hükümete liderlik etmeyeceğine dair söz vermiş olsa da, bu onun programının sıkıntılarını görmezden gelmeye yeter mi?”

https://ci3.googleusercontent.com/meips/ADKq_NZdzzJdkDgPbrHiMmKR3zyZ1A1Ce0ONX7DMYQYAL-2QiGVQXk7BoH7XbAXKfKqmXpHMjnNM_8BTSeZ36afyqZFUFA8Wc2JfGCj3MUNS=s0-d-e1-ft#http://images.eurotopics.net/cache/newsletter/blank.gif

NEUE ZÜRCHER ZEITUNG (İsviçre)

Bütün Avrupa'ya yayılan bir eğilim

Neue Zürcher Zeitung, sağ popülist partilerin gençler arasında popülerliğini giderek artırdığı görüşünde:

“Hollanda’da tren raydan çıkıyor mu? Pek çoklarının Avrupa’nın tamamında yaşanmasından korktuğu şey başlıyor mu? Liberal demokrasinin asli değerlerinin altını oyan sağ popülistler iktidarı ele geçiriyor mu? ... Avrupa’daki başka ülkelerde de eğilim aynı yönde. Git gide daha fazla (ekseriyeti erkek olan) genç, aşırı sağcı partilere oy veriyor. Portekiz’de Chega partisinin başarısı, Marine Le Pen’in Rassemblement’inin güncel anketlerdeki oy oranı ve genç seçmenlerin üçte birinden fazlasının haziranda Vlaams Belang’a oy vermeyi düşündüğü Flandre da aynı hakikate işaret ediyor.”

https://ci3.googleusercontent.com/meips/ADKq_NZdzzJdkDgPbrHiMmKR3zyZ1A1Ce0ONX7DMYQYAL-2QiGVQXk7BoH7XbAXKfKqmXpHMjnNM_8BTSeZ36afyqZFUFA8Wc2JfGCj3MUNS=s0-d-e1-ft#http://images.eurotopics.net/cache/newsletter/blank.gif

LE SOIR (Belçika)

Bunun bir rol model olması gerekmiyor

Le Soir, Hollanda modeline alternatifler olduğunu söylüyor:

“Lahey örneği gerçekte hayallerimizi karşılamasa da daha görkemli başka örnekler mevcut. Portekiz sağı, hayli sıkıntılı bir azınlık hükümeti kurma riski pahasına aşırı sağı reddetmeyi bildi. Avrupa Parlamentosu'ndaki diğer liberaller de aşırı sağ ile uzlaşmacı bir ittifakı baştan reddediyor. Bencilliği ve başkalarını dışlamayı başarılı bir endüstri haline getiren partilerin seçim zaferlerinden sonra, bu 'normalliği' reddeden ve ufku geniş kadın ve erkeklerin hâlâ var olduğunu umuyoruz.”

Kaynak: Eurotopics

HABERE YORUM KAT

1 Yorum