1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'taki Göstericiler Şii Örgüt Binalarını Bastı: 30 Ölü
Irak'taki Göstericiler Şii Örgüt Binalarını Bastı: 30 Ölü

Irak'taki Göstericiler Şii Örgüt Binalarını Bastı: 30 Ölü

Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a yükseldi.

25 Ekim 2019 Cuma 23:04A+A-

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, güvenlik mensupları ve siyasi parti binalarını koruyan güçler ile göstericiler arasında yaşanan olaylarda, Bağdat'ta 8, Meysan'da 6, Zikar'da 6, Basra'da 3 ve Musenna'da 1 kişi toplamda ise 30 kişi yaşamını yitirdi.

Olaylarda çoğu açılan ateş ve atılan gaz kapsülleri nedeniyle olmak üzere aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 2 bin 47 kişi de yaralandı.

Ülkenin güneyindeki protestocular, Asayib Ehlilhak Hareketi'nin yanı sıra Bedir Örgütü, Irak Hizbullah Örgütü, Dava Partisi ve diğer Şii parti binalarına da girerek, buraları ateşe verdi.

Bazı vilayetlerde sokağa çıkma yasağı

Divaniye, Meysan, Zikar, Basra ve Babil illerinde ateşe verilen ve zarar gören hükümet ve parti binalarının sayısı 27 olurken, söz konusu vilayetlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sağlık Bakanlığının "yaralı ve ölü sayısını paylaşmayarak, kamuoyuna yanlış bilgi verdiği, şeffaf bilgi paylaşımı ilkesine ve bilgi edinme hakkına aykırı davrandığı" savunulan açıklamada, konuyla ilgili olarak bakanlığa karşı dava açılacağı ifade edildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin güneyindeki Nasıriye vilayetinde protestocular, Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi binasına girmeye çalıştı, binadan da göstericilere ateş açıldı.

Ülkenin güneyindeki protestocuların, Asayib Ehlilhak Hareketi'nin yanı sıra Bedir Örgütü, Irak Hizbullah Örgütü, Dava Partisi ve diğer Şii parti binalarına da girerek, söz konusu binaları ateşe verdiği ifade edilmişti.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle 1 Ekim'de patlak veren ve yaklaşık bir hafta boyunca devam eden gösteriler bugün yeniden başladı.

AA

HABERE YORUM KAT

3 Yorum