1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İmani Redçi Enver Aydemir İLKAV’ı Ziyaret Etti
İmani Redçi Enver Aydemir İLKAV’ı Ziyaret Etti

İmani Redçi Enver Aydemir İLKAV’ı Ziyaret Etti

GATA’dan verilen “askerliğe elverişli olmadığına” dair rapor üzerine serbest bırakıldı. Enver Aydemir kardeşimiz 8 Haziran Salı günü serbest bırakılmasının ardından İLKAV'ı ziyaret etti.

08 Haziran 2010 Salı 00:17A+A-

İmani redçi Enver Aydemir kardeşimiz, İslami kimliğinin ve inancının laik bir orduda askerlik yapmasına müsaade etmediği savunmasıyla "zorunlu askerlik" dayatmasını reddederek askeri elbiseyi giymeyi kabul etmemişti. Uzun süre ceza evinde tutulan Aydemir bu direnişini bütün baskılara ve zulümlere rağmen ısrarla sürdürmüştü. Nihayet bir süre önce Gülhane Askeri Hastanesine (GATA'ya) sevk edilmesinin ardından, kendisine "anti-sosyal kişilik" tanısıyla "Askerliğe elverişli değildir" raporu verilerek serbest bırakıldı.

24 Aralık 2009'dan beri tutuklu bulunan ve "firar suçu"ndan 10 ay ceza almış olan Enver Aydemir, hakkında açılmış 4 adet "askerlikten sıyrılmak kastıyla emre itaatsizlikte ısrar" davasının her birinden 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyordu. Kendisine dayatılan askeri cezaevi elbiselerini giymeyi de reddettiği için duruşmalara da çıkarılmıyordu.

Aydemir'in 1 Haziran'da yapılan duruşmasında, psikolog-doktorun isteği üzerine GATA'ya sevkedildiği, orada kendisine uygulanmak istenen psikolojik testi ve pijamaları giymeyi de reddettiği öğrenildi. 2 Haziran'daki duruşmasında ise Avukat Davut Erkan mahkemeye, Enver'in düşüncelerini ifade eden 4 sayfalık bir yazılı metin sundu. Enver Aydemir'in tahliye edildiği ve GATA'dan; önce askeri birliğe, sonra mahkemeye ve daha sonra da hakkında bir "emre itaatsizlikte ısrar" davası daha açılıp tekrar askeri cezaevine götürüleceği belirtiliyordu.

Ancak GATA'dan verilen "askerliğe elverişli olmadığına" dair rapor üzerine serbest bırakıldı. Enver Aydemir kardeşimiz 8 Haziran Salı günü serbest bırakılmasının ardından İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı'nı (İLKAV) ziyaret etti. İLKAV yönetimi ile bir süre görüştükten sonra memleketi olan Gebze'ye hareket etti. Rabbimiz bu onurlu mücadelesini kabul etsin, Allah için yaptığı fedakârlıklar sebebiyle ecrini kat kat versin inşallah.

HABERE YORUM KAT