1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. İHH ekipleri selin yaşandığı Libya’da
İHH ekipleri selin yaşandığı Libya’da

İHH ekipleri selin yaşandığı Libya’da

İHH, yaşanan selin ardından Libya’ya yönelik arama kurtarma ve insani yardım çalışmaları için harekete geçti.

15 Eylül 2023 Cuma 01:12A+A-

10 Eylül'de Libya’nın doğusunda etkili olan "Daniel" fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sele sebep oldu. Son belirlemelere göre sel nedeniyle 6 binden fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi ise kayboldu. İHH İnsani Yardım Vakfı, ülkeye yönelik acil yardım çalışmaları başlattı. Vakıf, AFAD koordinesinde 15 arama kurtarma görevlisini ve 5 konteynerlik yardım malzemesini ülkeye gönderdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, yaşanan selin ardından Libya’ya yönelik arama kurtarma ve insani yardım çalışmaları için harekete geçti. İlk gün ülkeye su üstü arama kurtarma ekibini gönderen vakıf, çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı.

5 konteynerlik yardım malzemesi gönderilecek

Bölgedeki acil ihtiyaçların tespit edilmesi ve insani yardım çalışmalarının koordinasyonu için vakıf tarafından ikinci bir ekip daha ülkeye sevk edildi.

Ayrıca İHH, AFAD koordinesinde İzmir Limanı’ndan kalkacak yardım gemisine yanlarındaki iki araç ve 1 zodyak botla beraber İHH Afet Yönetimi’ne 10 kişilik arama kurtarma ekibi yönlendirdi.

Vakıf tarafından, 5 konteynerlik yardım malzemesi de gemiyle ülkeye gönderilecek.

Çalışmalar devam ediyor

Konteynerlerin içerisinde yer alan malzemeler şu şekilde: “5 bin 220 adet battaniye, 28 bin 265 adet elbise, 21 bin 519 adet iç çamaşırı, 832 koli ıslak mendil, 13 bin 468 adet konserve, 26 bin 660 adet eşarp, bin 977 adet şal, 224 koli hasta bezi, 2 bin 420 adet çorap, bin 701 adet kadın pedi, 20 bin 400 adet ceset torbası ve 350 top kefen.”

Ayrıca, bölgedeki acil ihtiyacı gidermek için insani yardım ekibiyle birlikte 2 bin 500 adet ceset torbası da ülkeye uçakla gönderildi.

İHH, ülkedeki insani yardım ve arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-10.jpg

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-1.jpg

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-4.jpg

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-2.jpg

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-5.jpg

ihh-ekipleri-selin-yasandigi-libyada-15.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum