1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib’e Giren Yüzlerce IŞİD’li Muhaliflere Teslim Oldu
İdlib’e Giren Yüzlerce IŞİD’li Muhaliflere Teslim Oldu

İdlib’e Giren Yüzlerce IŞİD’li Muhaliflere Teslim Oldu

Suriyeli muhalifler, Esed rejiminin açtığı koridorla İdlib’e girmeye çalışan IŞİD’le çatışma yaşandığını ve çatışmalar sonucunda 400 IŞİD’linin teslim olduğunu kaydetti.

14 Şubat 2018 Çarşamba 09:56A+A-

Suriyeli muhalif gruplar ortak operasyonlarla Esed rejiminin kontrol ettiği bölgeden, İdlib'e ilerlemeye çalışan IŞİD’i durdurdu.

"İşgalcileri püskürtme" adı verilen ortak operasyon odası kuran Suriyeli 12 muhalif grup, İdlib güney ve doğu kırsalında çok sayıda IŞİD’liyi öldürdü.

Çatışmalarla İdlib'e giremeyen ve ağır kayıplar veren IŞİD’de çözülme başladı.

Muhaliflerin kurduğu ortak operasyon odası sözcüsü Naci Ebu Huzeyfe, yaptığı açıklamada, Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerden İdlib'e ilerlemeye çalışan IŞİD’e karşı başlattıkları operasyonun devam ettiğini söyledi.

Ebu Huzeyfe, "Bugün, İdlib'in güney ve doğu kırsalında 80'i yaralı yaklaşık 400 IŞİD’liyi esir aldık." dedi.

IŞİD’e ve Esed rejiminin saldırılarına karşı 12 Suriyeli muhalif grubun kurduğu ortak operasyon odasının yaklaşık 2 bin savaşçısı olduğunu kaydeden Ebu Huzeyfe, "İlk önce savunma hatları oluşturup IŞİD’in ilerlemelerini durdurduk. Daha sonra taarruz ettik. İdlib'in güneydoğu kırsalındaki Um Halahil, Huveyin ve Ard Zerzur köylerini de geçirdik." dedi.

Ebu Huzeyfe, "Son 4 günde İdlib'in güney ve doğusundaki köylerde muhalifler ve IŞİD arasında çatışmalar yoğunlaştı. Ağır kayıplar veren IŞİD’de çözülmeler başladı. Emir-komuta zincirini kaybeden teröristler, bireysel hareket etmeye başladı." diye konuştu.

Bölgedeki muhalifler gruplar, IŞİD’in dağılma sürecinde olduğunu ve hücre evlerine çekildiği bilgisini paylaştı.

AA’nın aktardığına göre Esed rejimi ve IŞİD bir süredir, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde muhaliflere karşı ilerlemek için taktik işbirliği yapıyor.

Rejim, Ekim 2017'de Hama'nın doğusundaki Hunayfis bölgesinden IŞİD’lilere yol açarak, İdlib'de muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölgelere geçişlerini sağlamıştı. Koordineli hareket eden IŞİD ve rejim, 3 ay boyunca Rusya'nın muhaliflere ve rejim karşıtı askeri gruplara karşı düzenlediği öncü hava saldırıları sayesinde geniş bir alanda ilerlemişti.

IŞİD, 30 kilometre uzunluktaki koridordan İdlib'in içine sokularak Deribiye ve Niha köylerinde konuşlanmıştı.

Rejim ve IŞİD, İdlib'in güneydoğusunda yer yer ilerlerken Rusya muhaliflere karşı yoğun hava desteği vermişti.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT