1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib'de yüz binlerce sivil çadırlarda ısınmak isterken sağlığından oluyor
İdlib'de yüz binlerce sivil çadırlarda ısınmak isterken sağlığından oluyor

İdlib'de yüz binlerce sivil çadırlarda ısınmak isterken sağlığından oluyor

İdlib'deki kamplara sığınan sivillerin çadırlarını eski elbise, naylon ve plastikleri yakarak ısıtmaya çalışması başta astım ve bronşit olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

14 Ocak 2021 Perşembe 11:32A+A-

İdlib'de bir hastanede iç hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Dr. Usame Ammouri, kamplarda ısınmak için kullanılan malzemenin astım, bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebep olduğunu söyledi.

Ammouri, "Özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak verdiği şu günlerde halkımızın bu tür yakacaklardan uzak durmasını tavsiye ederim." dedi.

İdlib’in kuzeyindeki Sadaka kampı sorumlusu Ahmet Derviş de yakacak bulunmaması nedeniyle ailelerin, tezek, plastik, ayakkabı, eski elbise ve naylon yakarak ısınabildiklerini belirtti. 

Derviş, "Çadırda yaktığımız maddeler kampta sık sık yangınlara ve insanlarda nefes darlığı ve astım gibi birçok hastalığa yol açıyor." diye konuştu.

Kampta yaşayan Um Ahmet de "Burada tezek ve plastikle ısınıyoruz. Bu da çocuklarda nefes darlığı ve göğüs hastalıklarına neden oluyor." dedi.

Doktora gidecek parası olmadığını belirten Um Ahmet, "Çocuklarımız sürekli hastalanıyor. Yakacak almaya paramız yok. Bu malzemeyi yakmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Karar
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum