1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İdeolojik körlük ya da ideolojik savrulma: Bu yolun düzü yok mu?
İdeolojik körlük ya da ideolojik savrulma: Bu yolun düzü yok mu?

İdeolojik körlük ya da ideolojik savrulma: Bu yolun düzü yok mu?

Herhangi bir haksızlığa karşı çıkış ve adalet arayışında sadece İslami ilkelere sadakat, sadece ve sadece Müslüman kimliği bize yeter.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 12:50A+A-

Salih Orhan’ın yazısı:

Mesel herkesin malumu: Deveye sormuşlar “Yokuşun çıkışını mı seversin inişini mi?” Deve  “bu yolun düzü yok mu” demiş. Müslümanlar Türkiye’de öyle ya da böyle iktidardalar. Bu iktidar tecrübesi içinde alınan kararlar ve buna bağlı olarak ortaya konulan icraatlarda yanlışlık, haksızlık, adaletsizlik vb durumlar yaşanabiliyor. Bu gibi durumlara -doğrudan dahli olmayıp da sadece- şahitlik eden Müslümanların serdettikleri iki yanlış tutumdan bahsedebiliriz. Birinci tutum- ki kahir ekseriyetin yaklaşımı bu şekilde- ideolojik körlük içinde yanlışı görmemek, susmak, tevil etme yoluna gitmek. İkinci yaklaşım ise daha münferit örneklerde karşımıza çıksa da bize göre olan bitenden rahatsız olan herkesin önünde bir tehlike olarak duruyor: İdeolojik savrulma.

Hakikatin üstünü örten veya örtülmesine göz yuman bir ideolojik körlük ya da İslami kimlikten/ İslamcılıktan rücu edip yeni bir siyasi pozisyon belirleme şeklinde kendini gösteren bir savrulma dışında Müslümanların önünde bir seçenek bulunmuyor mu? Müslümanların tutabilecekleri başka bir yol yok mu? Yani bu yolun düzü yok mu?

Olduğu kanaatindeyiz.

Yazının Devamı>>>