1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Hüznü ve Sevinciyle Bir Bayram..
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Hüznü ve Sevinciyle Bir Bayram..

06 Haziran 2019 Perşembe 11:17A+A-

Çeyrek yüzyıl öncelerde dünyamızdan ayrılan ve bize çok çarpıcı şiirler bırakan merhûm Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun bir güzel şiiriyle girelim konumuza.. Çünkü, bu şiir her halde gurbet coğrafyalarındaki Müslümanların Ramazan’lardaki ruh halini en iyi yansıtan örneklerdendir.

KAŞGAR’DA VAKİT

Yer sofralarında sessiz bekleyiş 
Kaşgar'dayız... Bir Ramazan vaktidir.
Fergana düzüne çoktan indi gün, 
Îydgâh Camiinde ezân vaktidir

Ezân’ın adı var, sedâsı tutsak, 
Allah’u Ekber'in nidâsı tutsak, 
İbadetler mevcud, edâsı tutsak, 
Kanımın, içime sızan vaktidir.

Sessizlik eritmiş demiri, tuncu
Bilemiş yürekte mukaddes hıncı,
Yüzlerde görmedim iftar sevinci,
Bu an ifritimin azan vaktidir.

Ne zamandır güneşlerim küsûfça 
Er doğmuyor Satuk Buğra vasıfça,
Has Hacib’ler yetişmiyor Yûsuf'ça,
İrfan tarlamın hazân vaktidir.

Kutlu ocaklarda yanmıyor od*’um,
Bacalardan yüce tütmüyor dûd**’um
Dil tahtımın şehinşahı Mahmûd***’um
Türkistan'da Türk'ün hazân vaktidir.

(*Od:Âteş; **Dûd: Duman; ***:Kaşgarlı Mahmûd)

*

Ramazan, sadece bir imsak ve iftarla, teravihle veya ya da Ramazan boyunca daha yoğunluklu olarak yapılan diğer taat’u ibadâtla anılan bir ibadet şekli değil, aynı zamanda cihanşumûl bir insanlık anlayışını, bir kültür ve dünyaya bakış açısını yansıtan bir kutlu aydır.

Dünyadaki iletişim imkânlarının gelişmesiyle, geçmişte olmayan şekilde Ramazan’ın bütün dünyanın dikkatini çektiği görülmektedir. Siyaset sahnesine İslâm ve Müslüman düşmanlığı yaparak çıkan Amerikan Başkanı D. Trump bile, artık Beyaz Saray’da, -sırf, Müslümanları yatıştırmak için olsa bile-,  iftar proğramları düzenliyor, Ramazan Bayramı münasebetiyle mesajlar yayınlıyor. Nitekim, evvelki gün:

‘Bu kutsal gün hem ABD'deki, hem de bütün dünyadaki Müslümanlara; ‘fakirlere yardım etme, Tanrı'ya olan inançlarını kuvvetlendirme, ibadete sarılma ve diğer insanlarla yakınlaşma imkânı sunmakta..’ diyordu.

Rusya’da da, Moskova’da kılınan Bayram Namazı’nda, birkaç yıl önce inşa olunan yeni camie bile sığmayan ve Moskova caddelerini onbinler halinde dolduran Müslümanların sergilediği manzara, görülmeye değerdi. Kezâ Japonya Başbakanı Abe de Tokyo’daki Müslüman diplomatlara iftar veriyordu.

Ama, bu ilgi bizi yanıltmamalı, gurura sevketmemeli; tam tersine, bir de sorumluluğumuzu artırmalı.. artırmalıdır. Evet, yardım yapan kuruluşlarımız eliyle, dünyanın çeşitli yerlerindeki yoksul *

*

Müslümanlara ve diğer fakir ve mustez’af halklara ülkemizden gönderilen yardımlar gurur verici boyutlarda, ama, toplumumuzda, Ramazan’ı görkemli renkli sofralardaki yiyeceklerle öğünme ve onları tüketme yarışı olarak görenlerimiz de hâlâ azımsanmayacak derecede.. Hattâ, koşulacak iftar sofralarının çetelesini tutanların ve hikayeleri anlatıla-anlatıla bitirilememektedir.

Tabiî, oruç tutmadığı halde iftar sofralarına koşan birisine, ‘Erenler, oruçta yoksunuz, ama, maşaallah iftarda baş köşeye kuruluyorsunuz..’ denildiğinde; ‘Farzı terkettik diye, Sünnet’i de mi terkedelim, davete icâbet sünnet gereğidir!’ mantığıyla hareket edenlerin az olmadığı da unutulmamalıdır.

*

Eskiler Ramazan’ı, her şeyden önce, ‘Kişinin kendi nefsine bir gece baskını yapma ameliyesidir..’ diye de tarif etmişlerdir.

Ramazan’da kazanılan müsbet hasletleri terketmeden geliştirip, bu hasletleri gelecek Ramazan’lara bağlamanın dikkati içinde olmak ve Ramazan’ın hayır ve bereketlerinin hepimizi kuşatması temennisiyle, tebriklerimi sunuyorum.

*

Bu vesileyle bir de NOT:

1-İstanbul’da Bayram Namazı 06.13 olarak ilan edilmişti.

Ama, umûmî nakil vasıtaları saat 06.00’da sefere konulduğundan binlerce insan yollarda perişan oldu. Halbuki, o seferler gün için bir saat öne alınabilirdi. Ayrıca, Bayram namazları o saatten sonra kılınabilir; öne alınamaz, ama ertelenebilir. İBB ve Diyanet’in bu konuyu bundan sonra olsun düşünmesi tavsiye olunur.

*

Star

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum