1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Hollande: Üniversitelerde Başörtüsü Serbest Olmalı
Hollande: Üniversitelerde Başörtüsü Serbest Olmalı

Hollande: Üniversitelerde Başörtüsü Serbest Olmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, son dönemde Fransa Başbakanı Manuel Valls'ın 'üniversitelerde başörtüsü yasağı' getirilmesine ilişkin açıklamalarına karşı çıktı.

16 Nisan 2016 Cumartesi 11:50A+A-

Fransa devlet televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan François Hollande, üniversitelerin özgür ortam olduğu ve insanların giyimlerine kendilerinin karar vereceğini söyledi.

Fransa devlet televizyonu France 2'de yayınlanan 'Yurttaşlarla Diyalog' programına katılan Hollande, Fransa Başbakan Manuel Valls’in, başörtüsünün üniversitelerde de yasaklanmasını istemesine ilişkin bir soruya cevap verdi. Hollande "Üniversiteler özgür mekanlardır. Oraya gidenler reşittir. Ve giyimlerine kendileri karar verirler. Başörtüsünün üniversitelerde takılmasına karşı değilim, serbest olmalı" ifadelerini kullandı.

PROTESTOLAR

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın artan sosyal tansiyonu düşürmek amacıyla yaptığı konuşma, günlerdir süren "gece ayakta” eylemini durdurmaya yetmedi. Hollande'ın göçmen krizinden, başörtüsü yasağına, çalışma yasası reformundan, Fransız gençlerinin sokak eylemlerine kadar pek çok konuyu değerlendirdiği televizyon konuşmasını Republique Meydanı'nda dev ekrandan izleyen gençler, Elysee Sarayı'na yürüyüşe geçtiler.

GÖÇMEN KRİZİ VE TÜRKİYE GAFI

Hollande, göçmen krizinin çözümü için Türkiye ile imzalanan geri kabul anlaşmasını eleştiren sorular üzerine Fransa’nın rolü bu göçmenlerin ağırlanmasına katkı yapmaktır. Üzerimize düşen insani görevi yerine getirmek için bir kaç günlüğüne Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e gideceğim. Onların yaşamını tehlikeye sokmadan ve zor bir durum yaratmadan, onlara yardım edebileceğimizi göstermemiz lazım. Bu konuda Merkel ile aynı düşünüyoruz” dedi.

Ancak Amerika'nın Sesi'nin Türk diplomatlar ve Elysee kaynaklarından edindiği bilgiye göre Hollande Türkiye'ye değil, bu hafta sonu çıkacağı gezide Lübnan ve Ürdün'den sonra Mısır’a gidecek.

HABERE YORUM KAT