1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Hizb-ut Tahrir Mensuplarına 117 Yıl
Hizb-ut Tahrir Mensuplarına 117 Yıl

Hizb-ut Tahrir Mensuplarına 117 Yıl

Hilafetin kaldırılışının yıldönümünde 2005’te yapılan bir basın açıklaması dolayısıyla 49 kişiye 117 yıl hapis cezası verildi.

28 Ocak 2012 Cumartesi 15:03A+A-

3 Mart 1924’te hilafetin kaldırılışının Hicri takvime göre yıldönümlerinde (28 Recep) İslam coğrafyasında birçok yerde protesto eylemi yapan Hizb-ut Tahrir mensupları 2 Eylül 2005 tarihinde İstanbul’da Fatih Camii avlusunda “İslam ümmetine sıcak bir nida” başlıklı bir basın açıklaması yapmışlardı.

7 yıl süren yargılama sürecinden sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava 24 Ocak 2012 günü karara bağlandı.  Mahkeme 49 kişi hakkında toplam 117 yıl hapis cezası verdi.

Düşüncelerinden dolayı 49 kişinin mahkûm edilmesi, Türkiye’de Müslümanlar söz konusu olunca düşüncenin “suç” kapsamına alındığının yeni göstergesi. 2005 Eylül ayında başlayan ve onlarca kişinin bir seneye yakın tutuklu olarak yargılandıkları davada daha sonra tahliye edilen kişilere isnat edilen suç Hizb-ut Tahrir’e üye olmak ve hilafet propagandası yapmak.

Mahkeme tutanaklarından ve dava avukatlarından alınan bilgiye göre Emniyet Müdürlüğünün mahkemeye sunduğu raporlarda Hizb-ut Tahrir’in şimdiye kadar herhangi bir cebir ve şiddet eylemine başvurmadığı ve siyasi bir çalışma yaparak tekrar hilafet devletini kurmak için çalıştığı belirtiliyorken, suçun isnat edildiği kişilere dava başlama tarihinden 6 yıl sonra böyle ağır bir cezanın verilmesinin hukuki hiçbir yönünün olmadığı ifade ediliyor.

Dava avukatları, Hizb-ut Tahrir’in cebir ve şiddet kullanmadan siyasi bir çalışma yaparak hilafet devletini kurmak istediğini ve dolayısıyla “terör örgütü” olamayacağını ortaya koyan Prof. Dr. Sami SELÇUK, Dr. Türkan SANCAR ve Av. Dr. Ümit GARDAŞ’ın Hizb-ut Tahrir hakkındaki bilirkişi raporunu mahkemeye sunmalarına rağmen yargılamadan çıkan hukuksuz karar değişmedi.

 

HABERE YORUM KAT

9 Yorum