1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hayata Dönüş Hâkimlerine Soruşturma
Hayata Dönüş Hâkimlerine Soruşturma

Hayata Dönüş Hâkimlerine Soruşturma

Hayata Dönüş Operasyonu sonrasında askeri personele açılan davanın hakimlerine soruşturma başlatıldı.

04 Ocak 2013 Cuma 18:03A+A-

Ümraniye Cezaevi'nde 19-22 Aralık 2000'de yapılan Hayata Dönüş Operasyonu sonrasında 267 askeri personele açılan davanın mahkeme heyetine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) soruşturma açıldı.

Davanın müdahil avukatı Güçlü Sevimli, verdiği şikayet dilekçesinde "tarafsız ve bağımsız olmadıklarını" söylemişti.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Hakimler hakkındaki diğer şikayetler şöyle:

* Mahkeme heyeti yargılama kapsamında gerçeği ortaya çıkarmak için hiçbir çaba harcamadı. Müdahil avukatların davanın başından beri ilettiği hiçbir talebi kabul etmedi, ret gerekçesi bile belirtmedi. Mahkeme, bir sonraki duruşmanın tarihini vermekten başka hiçbir şey yapmıyor.

* Sanıklarının hiçbirinin ifadesi mahkemede alınmadı. Özellikle mahkeme başkanı Melih Osman Çavuşoğlu yargılama süresince çok açık biçimde sanık askerlerden yana taraf oldu.

* Ümraniye Cezaevi'nde yapılan operasyonun "Bora" ve "Atmaca" isimli planları iki yıl önce mahkemeye sunuldu. Bu planlarda, operasyonda kimin görevli olduğu, hangi birliklerin hangi görevde bulunduğu, hangi üst rütbeli komutanların emri verdiği yazıyor. Ancak mahkeme bu harekat planlarıyla ilgili de hiçbir işlem yapmadı.

Ümraniye Cezaevi'nde ne olmuştu?

12 yıl önce, 20 cezaevine eşzamanlı yapılan operasyonlarda toplam 30 tutuklu ve hükümlü ile iki asker hayatını kaybetti. Ümraniye Cezaevi'nde de bir uzman çavuş ile dört mahkum öldürüldü. Uzman çavuşun asker kurşunuyla öldüğü, yargılama sırasında ortaya çıktı.

Operasyonunu ardından Ümraniye Cezaevi'nde bulunan 399 tutuklu ve hükümlüye dava açıldı. Dava hala sürüyor. 2004'te de operasyonun Ümraniye Cezaevi'yle ilgili kısmı için 267 askeri personele dava açıldı.

 

HABERE YORUM KAT