1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep’te Destansı Bir Direniş Veriliyor…
Halep’te Destansı Bir Direniş Veriliyor…

Halep’te Destansı Bir Direniş Veriliyor…

Suriye'nin Halep kentinde Esed’in ordusuyla direnişçiler arasında şiddetli çarpışmalar yaşanıyor.

09 Ağustos 2012 Perşembe 10:52A+A-

HAKSÖZ-HABER

Halep’te toplanan birçok mücahit, Baas ordusunun havadan ve karadan saldırılarına karşı göğüs göğse çarpışıyor. Çok sayıda şehit veren direnişçiler düşmana da ağır zayiat verdiriyorlar.

Suriye devlet televizyonu askeri birliklerin, isyancıların konumlandığı Selahaddin semtini geri aldığını ve çok sayıda muhalifi öldürdüğünü iddia etti. Ancak Özgür Suriye Ordusu başarılı bir karşı harekât düzenlendiğini bildirerek, Selahaddin’i teslim etmediklerini duyurdu.

Özgür Suriye Ordusu'nun Veysel Eyyüp adlı bir komutanı, 700 kişilik takviye gücün gelmesinden sonra karşı saldırı başlattıklarını söyledi. Eyyüp, AFP ajansına "Özgür Suriye Ordusu bir-buçuk saat süren bir karşı saldırı başlattı. Rejim güçlerinin ele geçirdiği beş caddeden üçünü geri aldık" dedi.

Liva et-Tevhid Tugayına bağlı direnişçiler; Selahaddin’i koruyacaklarına dair yemin ediyorlar:

Abdülcabbar El Okaydi adlı başka bir komutan da yine AFP ajansına "Rejimin ordusunun semtin denetimini ele geçirdiği iddiası doğru değil. Ama barbarca, vahşi bir saldırı düzenledikleri doğru" diye konuştu.

Televizyonlar semtte ağır silahlarla yerle bir edilen binaların görüntülerini yayımladı. Yerle bir edilen binaların enkazı altında kalanlar Özgür Suriye Ordusu tarafından çıkarılmaya çalışılıyor.

BBC muhabiri Jim Muir, nüfusun yoğun olduğu, dar sokaklarıyla ünlü semtin savaşın ana cephelerinden biri haline geldiğini aktarıyor. Gözlemciler Halep'te denetimin sağlanmasının iki taraf için de büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Selahaddin semti, ayrıca ordunun ikmal yolları üzerinde bulunuyor.

***

Katil General Cezalandırıldı

Humus'ta Baba Amr katliamı; Şam'da Duma ve Zebedani katliamıyla bilinen zalim general İsam Zehrüddin’in bu sabah Halep’te Özgür Suriye Ordusu direnişçileri tarafından bir çarpışmada öldürüldüğü belirtildi.

Katil generalin daha önceki bir katliamından görüntüler:

***

HALEP YERLE BİR

HABERE YORUM KAT

1 Yorum