1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. “Fransa, Rusya'nın Libya'da Varlığını Artırmak İçin Çabalıyor”
“Fransa, Rusya'nın Libya'da Varlığını Artırmak İçin Çabalıyor”

“Fransa, Rusya'nın Libya'da Varlığını Artırmak İçin Çabalıyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Libya’daki politikasıyla ilgili dürüst davranmadığını söyledi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba 01:04A+A-

Çavuşoğlu, "Macron dürüst davranmıyor. Fransa, Libya'da bir darbeciyi destekliyor. NATO, Rusya'yı tehdit görüyor ama NATO müttefiki Fransa, Rusya'nın Libya'da mevcudiyetini artırmak için çaba sarf ediyor" dedi.

BBC’nin naklettiğine göre, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Hafter'e silah vermediğini söylüyor. Parasını Abu Dabi veriyor, silahı Fransa. AB üyesi birçok ülke de bundan rahatsız. Pandemi sonrası AB fonlarını almak istiyorlar bundan dolayı sesini çıkaramıyorlar."

"Biz Ruslarla ateşkes için çalışıyoruz. Durumu daha kötüye götürmek için çalışmıyoruz. Macron ve Macron'un yönetemediği Fransa, sömürgeci bir anlayışla, 2011'de Libya'yı bombalayıp terk ettiği gibi şimdi de çıkarcı bir anlayışla Libya'da bulunuyor. Önce dürüst ve şeffaf olsunlar sonra Türkiye'yi eleştirsinler."

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, en son olarak Türkiye'nin Libya politikasını sert şekilde eleştirmiş ve Ankara'nın "cezai sorumluluk" taşıdığını söylemişti.

 

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT