1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MALİ

  4. Fransa ordusu Mali'de 100 sivil mi katletti!
Fransa ordusu Mali'de 100 sivil mi katletti!

Fransa ordusu Mali'de 100 sivil mi katletti!

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de bir düğüne helikopterler ile operasyon düzenlediği ileri sürüldü. Saldırıda 100'den fazla sivilin katledildiği ortaya çıktı.

06 Ocak 2021 Çarşamba 14:00A+A-

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de bir düğüne helikopterler ile operasyon düzenlediği ileri sürüldü.

Saldırıda 100'den fazla sivilin katledildiği ortaya çıktı. Katliamın duyulması üzerine Fransa Ordusu yetkilileri Fransa basınına konuşarak saldırının 'silahlı gruplara yönelik' olduğunu iddia etti.

Mali kaynakları ise hava saldırısında Bounti köyündeki düğünün bombalandığını ve aralarında çocukların da olduğu en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı.

Güney Afrika ülkesi Mali’nin Mopti bölgesinde, pazarı pazartesiye bağlayan gece düzenlenen ve en az 100 sivilin öldüğü belirtilen hava saldırısının Fransa tarafından yapıldığı ileri sürüldü.

Büyük bir katliama sahne olan köydeki yaralılara günlerce ulaşılamadığı ileri sürüldü.

mali-ulke.jpeg

Mali'de yayın yapan Studio Tamani radyosunun haberine göre, pazarı pazartesiye bağlayan gece Bounti köyüne hava saldırısı düzenlendi.

Bölgenin Belediye Başkanı Adama Griaba, radyonun yayınına katılarak yaptığı açıklamada, saldırının kimler tarafından düzenlendiğinin bilinmediğini ve ölü sayısının ise 100 ile 150 arasında olabileceğini kaydetti.

Görgü tanıklarına göre, hava saldırısı sırasında köyde yapılan düğüne katılan çok sayıda kişi öldü.

Fransa'da yaşayan Gazeteci Ömer Aydın, saldırıya dair edindiği bilgileri Twitter'dan paylaştı. Aydın, Fransa'nın saldırıyı önce inkâr ettiğini fakat üçüncü günde dolaylı olarak kabul ettiğini belirterek "Reuters geçtikten sonra olaydan haberimiz oldu. Yerel kaynaklar ölü sayısı 100 diyor. Yaralılar öylece kalmış köyde. Fransa, olayı önce inkâr etti: Başka bir yerde saldırı düzenledik dedi. Sonra kabul etti: 'Biz teröristleri hedef aldık' dedi" ifadelerini kullandı.

 

fransa-mali-katliam-saldiri.jpg

 

Belediye Başkanı: Olay yerine gidip cesetleri sayacağız

AA Muhabiri Fatma Esma Arslan Twitter hesabından, Fransa askerlerinin düğün katliamına dair haberi teyit etme sürecini şu sözlerle paylaştı;

"Kaynağımız yerel Studio Tamani radyosuna açıklamalarda bulunan belediye başkanıydı. Kaynağı doğrulamak için 45 dk harcadım. Belediye Başkanı bile olay yerine gidip cesetleri sayacağız, ne olduğunu anlamış değiliz diyebildi ancak."

 

Katliamın detaylarını İngiliz medyası yazdı

İngiltere'nin en etkili gazetelerinden Guardian'ın web sitesinde 5 Ocak'ta yayınlan haberde Fransa'nın Mali'deki sivil katliamına dair detaylı bilgiler yer aldı. Guardian'ın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Fransız ordusu Mali'nin başkenti Bamako'ya 371 mil uzaklıktaki ücra bir bölgede yer alan Bounti köyüne düzenlenen düğün törenine helikopterler ile saldırdı. Aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil hava saldırılarında öldürüldü. Fransız askeri kaynakları, ülkedeki güçlerinin Pazar günü bölgeye İslamcı grupları öldüren bir hava saldırısı düzenlediğini söylemesi üzerine gerçek ortaya çıktı. Görgü tanıkları, saldırıların İslamcı militan olduklarına inanılan Bounti ve Kikara köylerindeki motosikletli erkekleri hedef aldığını söylediler. Ancak saldırı, Pazar günü düğün töreni için toplanan sivilleri hedef aldı.

 

Bölgede 5 binden fazla Fransız askeri var

Fransa, Mali'de bulunan Barkhane Operasyonu kapsamında görev yapan 5 askerini son 10 günde kaybetti. Fransa, 2014'te başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 5 bin 100 asker görevlendirmişti.

Kaynak: YeniŞafak

HABERE YORUM KAT