1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Yine Sivilleri Vurdu
Esed Rejimi Yine Sivilleri Vurdu

Esed Rejimi Yine Sivilleri Vurdu

Suriye'de rejimin ülkenin kuzeyindeki İdlib ve güneyindeki Dera'da gerçekleştirdiği varil bombalı saldırılarda, aralarında çocukların da bulunduğu 17 sivil hayatını kaybetti.

20 Nisan 2015 Pazartesi 14:40A+A-

Al Jazeera Dera muhabiri, rejime bağlı savaş helikopterlerinin Dera’nın doğu kırsalındaki Kerk beldesinde yerleşim yerlerine varil bombalı saldırılar düzenlediğini bildirdi. Altı kişinin katledildiği saldırıda birçok ev de hasar gördü.

Muhalif ‘Nebe’ ajansının verdiği bilgiye göre, bu saldırıdan kısa bir zaman sonra rejime ait savaş uçakları Dera’nın batı kırsalındaki Dail beldesini bombaladı. Buradaki saldırıda 8 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklara göre, Sayda, Sahem ve Tafes beldelerinde de rejimin hava saldırıları sonucu çok sayıda sivil yaralandı.

Esed rejiminin İdlib kentine yönelik varil bomba saldırısında 3 kişi öldü.

Direnişçiler rejimini klor gazı kullandığını bildirdi

Muhalif kaynaklar, Suriye rejim uçaklarının İdlib’in batı kırsalındaki Korin köyüne zehirli klor gazı içeren varil bombaları attığını bildirdi. Saldırının ardından siviller arasında gazdan boğulma vakaları görüldü.

Muhalif Suriye Mubaşir Ajansı, Halep’in Niran Mahallesi’nde bir kız çocuğu, Sahur Mahallesi’nde ise 2 kişinin rejimin varil bombalı saldırıları sonucu öldüğünü belirtti.

Esed rejimine bağlı savaş helikopterleri İdlib ve Maarat Numan kentlerini varil bombalarıyla bombaladı.

Çatışmalar sürüyor

Muhalif kaynaklar, direnişçilerin İdlib’in batısındaki Cisru Şugur’a bağlı Muşeyrife köyüne saldıran Esed rejimi güçlerini püskürttüğünü ifade etti.

Halep kentinde ise, muhalif Cephe Şamiye’ye bağlı Güvenlik Kurumu, kendilerinin kontrolündeki bölgelerde sivillerin kişisel silah sahibi olmasına izin verildiğini açıkladı. 

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT