1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Esed 9 Ayda En Az 4 Bin 784 Varil Bombası Kullandı”
“Esed 9 Ayda En Az 4 Bin 784 Varil Bombası Kullandı”

“Esed 9 Ayda En Az 4 Bin 784 Varil Bombası Kullandı”

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed rejiminin, bu yılın ocak-eylül döneminde ülke genelinde en az 4 bin 784 varil bombası kullandığını açıkladı.

08 Ekim 2017 Pazar 14:00A+A-

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed rejiminin varil bombası kullanımına ilişkin eylül ayı raporunu yayımladı.

AA’da yer alan habere göre, raporda, rejim güçlerine bağlı helikopterlerden geçen ay atılan 216 varil bombası nedeniyle 3’ü kadın, 5’i çocuk en az 8 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda, bu yılın ocak-eylül döneminde en az 4 bin 784 varil bombası atan rejim güçlerinin ocakta 634, şubatta 502, martta 495, nisanda 938, mayısta 412, haziranda bin 271, temmuzda 224, ağustosta ise 92 varil bombası kullandığı açıklandı.

Rejim güçlerinin, geçen ayın başında saldırı başlattığı Irak sınırına hâkim Deyrizor iline 16 ay sonra yeniden varil bombaları attığı ifade edildi.

Rejime Karşı “Ciddi Yaptırım” Çağrısı

Rejimin varil bombalarını sistematik ve yaygın olarak kullandığı vurgulanan raporda, rejimin, “cinayet suçu işleyerek Roma Tüzüğü’nün 7’nci maddesini ihlal ettiğinin ve insanlığa karşı suç işlediğinin” altı çizildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), rejime karşı ciddi yaptırımlar uygulanması çağrısı yapılan raporda, BMGK’nin Suriye ile ilgili kararlarının sözde kaldığı, Konsey’in güvenilirliğini ve amacını kaybettiği belirtildi.

Suriye’de rejime silah ambargosu uygulanması talep edilen raporda, Esed rejimine para ve silah desteği sağlayan kişi ve kurumların da yargılanması istendi.

Amaç En Yüksek Can Kaybı

Rejim, düşük maliyet ve büyük yıkım etkisi nedeniyle varil bombalarını tercih ediyor. Bu bombalarla çoğunlukla sivil alanları hedef alan rejim, en yüksek can kaybının ortaya çıkmasını hedefliyor.

İçine doldurulan patlayıcı miktarına göre varil, 50-200 metrelik alanda tahribata neden oluyor.

Atılış şekli, askeri terminolojide “serbest düşüş ilkesi” olarak tanımlanan varil bombaları, yerleşim yerlerine verdikleri hasarla sivilleri göçe zorluyor.

HABERE YORUM KAT