1. YAZARLAR

  2. Mehmet Altan

  3. Ergenekon mu, kontrgerilla mı?
Mehmet Altan

Mehmet Altan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ergenekon mu, kontrgerilla mı?

11 Nisan 2008 Cuma 05:18A+A-

Dün, bizim star’ın manşeti çok çarpıcıydı: ‘Dövmeli Ömer onların adamı’...

Manşetinin altında şu ifadeler yer alıyordu: MHP eski İl Başkanı Sağır’dan müthiş itiraflar...

Ergenekoncular ve ülkede kaos yaratmak isteyenler o adamı özel olarak görevlendirdi.’

Gene dün, Sabah’ın manşeti ise star’ın haberini tamamlar gibiydi:

‘Hep aynı bombalar’...

Başlığın altında şunlar yazılıydı:

‘İstanbul otogarında bulunan çantanın içindeki 5 adet el bombasında da yine aynı adres çıktı: Ergenekon örgütü.’

Taraf Gazetesi Sabah’ın manşetini emniyet kaynaklarına dayanarak adeta daha da geliştirmişti.

‘Ergenokon’un sekiz bin bombası var...’

Bu nasıl olur? Sorusunun cevabını da gene Taraf’ta bulabiliyordunuz:

‘Ergenekon soruşturmasının büyümesiyle birlikte son 15 gündür birbiri ardına ele geçirilen, adeta ortalığa yayılmış bomba, patlayıcı, silah ve mermilerin kontrgerilla örgütlenmesinin ‘gerektiğinde kullanılmak üzere’ edindiği malzeme olduğu iddia edildi. Emniyetin ‘alarmda’ olduğu ve önemli eylemler bekledikleri de öğrenildi.’

***

Ergenekon bombalarına ait gazete manşetleri arka arkaya sıralanınca gelişmelerin boyutunu görebilmek için ufak kronolojik bir araştırma yaptım.

Olaylar şöyle gelişmişti:

6 Mart: Isparta’da jandarmayla polisin Selahattin M.’ye ait evde yaptığı aramada, el bombası, iki tabanca ve fişekler bulundu.

10 Mart: Kahramanmaraş’ta yapımı devam eden Akdere Köprülü Kavşağı çalışması sırasında çok sayıda el bombası bulundu.

30 Mart: Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atıldı. Gözaltına alınan altı zanlıdan üçünün yaşı 18’den küçüktü. Dört zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

31 Mart: Adana Tufanpaşa Mahallesi Şehit Ahmet Köse Sokak’ta park halindeki bir araçta arama yapan polis, üç el bombası buldu.

31 Mart: Hasdal Hava Üs Tabur Komutanlığı’nda görevli Astsubay Murat Z.’ye ait Gaziosmanpaşa’daki eve yapılan baskında bir mayın, 683 adet G-3 mermisi, işaret fişekleri ve TNT kalıpları bulundu. Murat Z., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

***

1 Nisan: Çanakkale Biga’da, polis takibi sonucu ele geçirilen iki el bombası ve çok sayıda bombaya ilişkin soruşturma kapsamında Biga Jandarma Komutanlığı’nda uzman çavuş olarak görev yapan ve bombaları temin ettiği iddia edilen P.G. ile S.D. ile yedi kişi, ‘Çıkar ve menfaat elde etmek için organize suç örgütü kurmak ve örgüte üye olmak’tan tutuklandı.

6 Nisan: Fatih’te 8-9 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir çocuk caddeye el bombası atıp kaçtı. İkiye ayrılan ve üzerinden iki araç geçen bomba şans eseri patlamadı.

8 Nisan: Polis, 155’e gelen ihbar üzerine önceki gün Zafer Malatya Seyahat adlı otobüs şirketinin emanetine bırakılan sırt çantasını inceledi. Çantada, seri numaraları kazınarak silinen beş el bombası , TNT kalıpları, 75 fişek ve üç fünye bulundu.

10 Nisan: Maltepe Küçükyalı’daki İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin bahçesinde bomba bulundu. Üniversitenin güvenlik müdürünün bulduğu bomba etkisiz hale getirildi.

Aslında bu sıralamadaki en önemli son gelişme Hasdal’daki Hava Üs Tabur Komutanlığı’nda görevli Astsubay Murat Z.’nin Alibeyköy barajına mayın ve mühimmat atarken bir kişinin Emniyet’e ihbarda bulunması...

***

Eğer, gerçekten söylendiği gibi ortalığa yayılan bomba, patlayıcı, silah ve mermiler ‘kontrgerilla’ örgütlenmesinin gerektiğinde kullanılmak üzere edindiği malzemeler ise...

Devletin bir kanadı, ‘Ergenekon’ diye, bütün batı ülkelerinde ortadan kaldırılan ‘kontrgerillanın’ izini mi sürmekte?

Çeteleşerek darbe hazırlığı yapan, isim değiştirmiş ‘kontgerilla’ mı var karşımızda?

Star gazete

YAZIYA YORUM KAT