1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. ‘En İyi Amerikalı, Ölü Olandır’ Demiyelim; Vicdan Sahibi Olanı da Var!
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

‘En İyi Amerikalı, Ölü Olandır’ Demiyelim; Vicdan Sahibi Olanı da Var!

02 Eylül 2018 Pazar 11:01A+A-

USA İmparatorluğu’nun geldiği nokta mâlum.. Kendisini ‘Dünya bizden sorulur..’havasında bir dünya jandarması olarak gösteriyor ve bütün dünyayı da emrine amâde görmek istiyor. Hergün herkese zorbaca ve küstahça emirler yağdırıyor, B. Amerika’nın önce imzaladığı uluslararası anlaşmaları da  geçersiz sayıyor. 

***

Ve bugün,  USA emperyalizmi yasta, çünkü bir ‘ulusal kahraman’ını defnediyor; senatör John McCain’i... 

McCain, Vietnam Savaşı’nda bir pilot olarak yıllarca kan döktü, onbinlerce sivil insanı öldüren bombaları yağdırdı gökten ve sonra da esir düştü,  5 yıl esarette kaldı. Serbest kalışında ‘üstün hizmetleri’nin  karşılığı olarak ‘USA Ulusal Kahramanı’ (!?) unvanıyla taltif olundu. Siyasete atıldı, Arizona’dan senatör seçildi. Eski Başkan George W. Bush’un Irak’ı işgal edişinde onun en ateşli savunucularındandı. 

Irak ve Suriye’de de YPG/PKK unsurlarının yanında durdu. Türkiye’de ise, Erdoğan’ın Amerika karşısında dik duran tavırlarından rahatsız oldu ve ‘Erdoğan’ın otoriterliğe doğru kaymakta olduğu’nu USA Kongresi’nde bile dile getirdi. Onun yasını tutanlara M. Barzanî bile katıldı. 

Son bir senedir beyin kanserine yakalanmıştı. 

Ama, ilginç olan,McCain’in gibi birisinin bile, cenaze törenine Trump’ın gelmesini istememiş olması.. 

***

Ancak, bütün Amerikalılar Trump ve başkaları gibi değiller. Buna bir örnek olarak, 65-70’lerinde gözüken vicdanlı bir Amerikan vatandaşının videosundan bir özet aktarmak istiyorum.  Sözkonusu kişi diyor ki: ‘… Amerika bir ülkeden çıkıp öbürüne giriyor. (…) Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Pakistan  Libya, Türkiye.. Canının istediğini bombalıyor, öldürüyor (…) bütün uluslararası anlaşmaları ihlal ederek.. (…) ‘Dünyanın kötü adamı’ biziz bugün..  Bayrağımız bunun sembolü.. Ülkemize tehdit teşkil etmeyen bir sürü ülkeye saldırıp korku ve ölüm saçıyoruz. (…) Birleşik Devletler bizim adımıza savaş suçları işliyor. (…) Alman Hükûmeti de 2. Dünya Savaşı’nda böyle davrandı, ama sonunda alman halkının tamamı aşağılandı, aç bırakıldı, eziyet gördü ve öldürüldü. Kadın-erkek- çocuk, bütün alman halkı liderlerinin yaptıklarının bedelini ödedi.. Karşı durmazsak, muhtemelen biz de aynı bedeli ödeyeceğiz.. (…)

Bir Amerikalı mısınız? Diyelim ki, ordumuzun bombardıman veya işgal ettiği bir Müslüman ülkesine ayak bastınız.  Yıkıntılar arasından çocuklarının cesedlerini çıkaran birisiyle gözgöze geldiniz. Sizce, o insanlar size nasıl davranır? (…) Savaşın her türlüsü kötü ama, Amerika’nın yürüttüğü savaş kötünün de kötüsü.. Tek taraflı zorbalık, sebepsiz işgaller, rastgele yapılan silahlı saldırılar ve siyasî Haçlı Seferleri emeliyle başka ülkelerin kaynaklarının sömürülmesi..  Bunların niçin yapıldığını bile bilmeyen insanlar bize nasıl davranacaklardır? (…) (1860’lardaki Amerikan İçsavaşı öncesine aid) Konfederasyon bayrağını açmak,  adaletsizlik sembolü olarak hâlâ suç.. Nazi bayrağı soykırımın sembolü olduğundan  hâlâ suç.. Pekiy, Amerikan bayrağı neyin sembolü olacak?

Ülkeleri işgal edilen, yakılıp yıkılan insanların sizi hedef haline getireceği günler de gelecek..

Ben tek başıma, ordu, Kongre ve Başkanımızı ve derin devletimizi bu işgallerden alakoyamıyorum.  Ama, en azından vatandaşlarıma, ‘Bize bir de dünyanın gözüyle bakın!’  diyorum. Çünkü hepimiz suçlanacak, nefret ve intikam duygularının ve cezaların hedefi olacağız.

Ben o zaman bu videoyu göstereceğim. Pekiy, siz ne göstereceksiniz? 

Bu gidişe ‘Dur!’ demezsek hepimizi de hiç de parlak yarınlar beklemiyor!’

***

Evet, böyle vicdan sahibi Amerikan vatandaşları da var. 

STAR

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum