1. YAZARLAR

  2. Ali Bulaç

  3. Eleştirilere cevap
Ali Bulaç

Ali Bulaç

Yazarın Tüm Yazıları >

Eleştirilere cevap

11 Ağustos 2010 Çarşamba 05:02A+A-

Bir Haftalık Gazetede (Ö. Duruş, Sayı: 47) Referanduma Sunulacak "Kısmi Anayasa" Değişikliğinde 1. Maddede Yer Alan "Pozitif Ayrımcılık"La İlgili Yazdığım Bir Yazı Saldırılara Ve Kısmen Eleştirilere Konu Oldu.

Aslında Daha Önce De Bu Köşede "Kadın İstihdamı" Ve "Pozitif Ayrımcılık"La İlgili İki Yazı Yazmıştım. Bu Seferkinin Çok Ses Getirmesi, İstismara Müsait Bir Konjonktürde Bu Konuyu Yazmamdı. Hata Oldu. Kimi Kötü Niyetli Çevreler, Bu Yazıdan Hareketle Benim Tercihimin "Hayır" Olduğunu Yaymaya Başladılar. Bu Köşede Kaleme Aldığım İki Yazıda Niçin Oyumun "Evet" Olduğunu Gerekçeleriyle Anlatmaya Çalıştım.

Bir Türlü Suizan Beslemeden, Hak İhlal Etmeden, Saygısızlık Yapmadan, Saldırgan Bir Üslup Kullanmadan Eleştiri Yapmayı Beceremiyoruz. 40 Yıllık Yazarlık Hayatımda Yaşadıklarım Bana Da Şunu Öğretti Ki, Herkese Cevap Vermeye Kalkışmak Lütuf Ve İhsanı Bol Olan Yüce Allah'ın Bize Bağışladığı Ömrü, Enerjiyi Heba Etmek Olur. Tabii Ki Ufuk Açıcı, Bilgilendirici, Yanlışları Tashih Edici Eleştirileri Dikkate Almalı, Verimli Bir Müzakere İmkânı Varsa, Kendimizi İnkişaf Ettirmek Ve Hakikatin Bilgisine Bir Parça Daha Yaklaşmak İçin Bu Eleştirilere Kulak Vermeliyiz. Şu 15 İnsan Grubundan Uzak Durmak Lazım:

1) Okuduğu Metni Algılama Zorluğu Çekenler;

2) Çetin Altan'ın Deyimiyle "Görevlilerle Tartışılmaz". Onlar Derin Katların Sözcüleridir;

3) Beşeri Kanaatlerini Mutlaklaştıranlar; Kendini Ülkenin Ve Zamanının Yegane Düşünürü İlan Edenler;

4) Niyeti Anlamak Ve Müzakere Etmek Değil De Bağcı Dövmek Olan Şerirler;

5) Başkasının Aklıyla Düşünen, Beslendiği Kurumların Fonları Adına Konuşanlar;

6) En Küçük Bir Yanlışınızı "Vay, Elime Düştün, Şimdi Sana Haddini Bildiririm" Diyenler;

7) Mevkute/Mahalle Değiştirince Bazılarının Trafikte Yaptığı Gibi Canavarlaşanlar, İnternet Yazıcıları Gibi Kontrollerini Kaybedip Bilinçaltlarını Kusanlar;

8) Sözü Bilerek Bağlamından Çıkarıp Polemik Ve Mügalata Yapanlar; Bir Türlü Konunun Özüne Gelmeyenler;

9) Edep, Saygı Sınırlarını Aşanlar, Ayarlarını Bozanlar, Ahde Vefası Olmayanlar;

10) Vay, Sen Şu Mevkutede Çalıştığın İçin Bunları Yazıyorsun Deyip Suizan Besleyenler;

11) Eğer Özellikle Dinî Kimliğini Önemsediğini İddia Ediyorsa, Bir Müslüman Gibi Düşünmeyi Beceremeyenler, Konuyla İlgili Nasslarda İlahi Muradı Ve Hükümlerin Maksadını Kaale Almayanlar, Meşru Bir Düşünme Ve Bilgi Üretme Usulüne Sahip Olmayanlar.

12) Başkasına Sataşarak, Çamur Atarak Şöhret Olmak İsteyenler, İçi Boş Polemiklerle Kendilerini Gündemde Tutmaya Çalışanlar.

13) Başkalarına Tetikçilik Yapanlar, Kendilerini Maşa Olarak Kullandıranlar;

14) Fevri Mizaca Sahip Olup Hemen Parlayanlar, Pire İçin Yorgan Yakanlar;

15) Mezhebini, Cemaatini, İdeolojik Grubunu Dogmatikleştirenler.

Eleştiri Bir Haktır; Suizan, İftira, Edepsizlik, Saygısızlık, Çarpıtma Hak Değildir. Özellikle İnternet Bilinçaltı Dünyanın Pisliklerini Barındırıyor. Burada İnsanların Gerçek Kalitesi Ortaya Çıkıyor, Ne Kadar Edepsizleştikleri Görülüyor.

Elbette Bilgilerimiz Ve Fikirlerimiz Zannidir, Mutlak Değildir. Ben Doğruların Ve Hakikatlerin Allah Tarafından Kur'an'da Vahyedildiğine Ve Hz. Paygamber (Sa) Tarafından Öğretilip Açıklandığına İnanıyorum. Dolayısıyla Dindar Kimlikli Şahıslar Eğer Kur'an Ve Sünnet'ten Delil Getirmiyorlarsa, Bu Zatlarla İşimiz Olmaz.

Yazdıklarımın Arkasındayım, Önemli Ve Hayati Olduklarını Düşünüyorum. Ancak 12 Eylül Referandumuna Kadar Bunları Gündemde Tutmanın Maslahata Uygun Olmadığını Müşahede Ettiğimden, Referandumdan Sonra İnşallah Sakin Bir Biçimde Bu Köşede Ele Almaya Çalışacağım. Belki Kabul Edilecek Bu Maddeyle İlgili Kanuni Düzenleme Yapıldığında Faydası Olur. Ama Yukarıda Sıraladığım 15 Kategorideki İnsan Profillerine Cevap Verecek Değilim. Doğru Bilgi, Hak Ve Hukuka Saygı İle Gerçeğin Ne Olduğu Kaygısında Olanların Eleştirilerini Dikkate Almak Hepimizin Borcudur.

ZAMAN

YAZIYA YORUM KAT