1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Dünya ‘İnkılabçı Doğum Sancıları’ İçinde..
Dünya ‘İnkılabçı Doğum Sancıları’ İçinde..

Dünya ‘İnkılabçı Doğum Sancıları’ İçinde..

Bu kemerler koptuktan sonra, müslüman coğrafyalardaki diğer kukla rejimlerin, irili-ufaklı krallıkların veya şefliklerin, şeyhliklerin de meydana gelecek bir sosyal tûfana uzun süre dayanamıyacağını tahmin etmek, o kadar yersiz olmasa gerek.. Selahaddin E

10 Şubat 2011 Perşembe 19:01A+A-

Sadece İran veya Mısır değil, bütün müslüman coğrafyaları, 'inkılabçı doğum sancıları' içinde..

Selahaddin E. ÇAKIRGİL

11 Şubat günü, İran'da kullanılan (Hicrî-Şemsî) güneş takvimine göre 22 Behmen..

22 Behmen, İslam İnqılabı Hareketi'nin (Hicrî-şemsî 1357, Miladî-1979 tarihinde) Şehinşahlık rejimini sosyo-politik planda kesin bir yenilgiye uğrattığı, onun hâkimiyetine son verdiği güündür.. Ve şimdi, sadece gerçekleşmesi için yüzbinden ve korunması için de (başta 8 yıllık savaş olmak üzere) 1 milyondan fazla kurban verilen o zaferin 32. yıldönümü..

Bu seneki kutlamaların geçmiş yıllardakilerden farklı yönleri var..

En başta da, Mısır'da Husnî Mubarek yönetimine karşı cereyan eden büyük çaplı gösterilerin, İran'daki İslam İnkılabı'nın sonuçlarını ortaya çıkarabileceği korkusu, emperyalist-şeytanî odakları titretmekte.. Nitekim, Suûdî şehzadelerinden Emîr Seyfulislam bin Suûd bin Abdulazîz, Suudî gazetesi Îlaf'da, evvelki gün yayınlanan makalesinde, 'Amerika, arab ülkelerinde uzun yıllardır istikrarı sağlayan nesillerin yönetimindeki rejimleri değiştirdiğinde, herşeyin alt-üst olacağını,  yerlerini ise, İran'lı mollaların (benzerlerinin) alacağını bilmiyor mu?' diyordu..

Devamı>>

HABERE YORUM KAT