1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Devlet Bey'in Devlet Terbiyesi, ve...
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet Bey'in Devlet Terbiyesi, ve...

16 Haziran 2015 Salı 12:24A+A-

 

Cumhurbaşkanı Tayyîb Erdoğan’ın, 13 Haziran günü bir günlüğüne gittiği Azerbaycan başkenti Bakû’da en çok da, Rusya lideri V. Putin’le yaptığı görüşme ilginçti. Çünkü Putin, 24 Nisan’da Ermenistan cumhurbaşkanının daveti üzerine, 1915-Ermeni Hadiseleri’nin 100. yıldönümü adına yapılacak törenlere katılmak üzere Erivan’a gitmekle Erdoğan’ın sert açıklama ve eleştirilerine muhatab olmuştu.
O soğuk rüzgarlardan sonra Putin ile Erdoğan arasında ilk kez rû-be-rû / yüzyüze bir karşılaşma geçrekleşmişti, Bakû’da.. Yapılan açıklamalarda Erdoğan’ın Putin’e, Erivan’a o gün gitmesi münasebetiyle serzenişlerini tekrarladığı anlaşılıyor. Ama, görüşmenin yine de gerilimsiz ve sıcak geçtiği, esprili ve konuşma görüntülerinden de anlaşılıyor.
*
Tayyîb Erdoğan’ın, Bakû dönüşünde uçakta, gazetecilerle sohbet ederken yaptığı ve seçim sonrası kurulacak yeni Hükûmet’in şekli üzerinde söyledikleri, aslında normal bir çerçevedeydi, kanûnen de olması gerekenleri söylemişti, Erdoğan: ’Önce, Meclis’te temsil olunan partilerin Genel Başkanlarını çağırıp görüşeceğim. Sonra.. Önce birinci partinin genel başkanına hükûmet kurma vazifesi vereceğim, o kuramazsa; sonra ikinci partinin genelbaşkanına.. O da kuramazsa, -ki zaten bu vazifelendirmelerin anayasa gereği, 45 gün içinde sonuç vermesi gerekiyor..- yine anayasa gereği, otomatik olarak Meclis’in münfesih olacağını, -varlığının kendiliğinden- sona ereceğini ve seçimlerin tekrarlanması gerektiğini âmirdir..’ diyordu, özet olarak böyle..
Erdoğan burada doğru bir düzeltme de yapıyor ve ’erken seçim’ kararı alınmasından söz etmiyor, ’seçimin tekrarlanması’ndan söz ediyor..
Çünkü, ’erken seçim kararı için, Hükûmet’in teklifi üzerine Meclis’in karar alması gerekiyor.
Burada ise, seçim sonrası çıkan tablodan bir hükûmet çıkamayacağı 45 gün içinde anlaşılınca, Meclis otomatik olarak ortadan kalkıyor ve seçimlerin yenilenmesi için, herhangi bir Meclis kararını gerektirmiyor.
Tayyîb Erdoğan’ın bu noktaya dikkat çekmesi ilginçtir..
Ama, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Tayyîb Erdoğan’a sırf, muhalefet olsun da nasıl olursa olsun kabilinden hele de seçim sonrasında diline pelesenk ettiği sözler, onun daha önceleri, bütün cumhurbaşkanları için takınılmasını tavsiye ettiği ve ’devlet terbiyesi ’ dediği anlayıştan fersah fersah uzakta…
Tayyîb Erdoğan’ın, ’parti genel başkanlarını çağırıp görüşeceğim..’ sözünü işitir işitmez Devlet Bey’in, hemen, ’O inisiyatif kazanmak ve oyalamak istiyor.. Ben onunla görüşmem.. Onun Hükûmet kurması için vazifelendireceği kişiyle konuşurum..’ diye tepkisini ortaya koyması ilginçtir..
Şimdi bunun neresinde bir mantık var, anlamakta zorlanıyor insan..
Çünkü, seçim konuşmalarında, başlangıçta, ’Cumhurbaşkanı aleyhinde konuşmamak, bizim aldığımız devlet terbiyesinin gereğidir..’ diyen Devlet Bey’in, daha sonra, Tayyîb Erdoğan’a yönelik ağır sözler söylemesinin izahı gerçekten de zor.. Elbette, Erdoğan’ın da ona ağır sözler söylediğinden söz edilebilir, ama, her ne olursa olsun, Tayyîb Bey’i görünce Devlet Bey’in kimyası bozuluyor olmalı ki, ağzına geleni söylemekten geri durmuyor.
Ama, böyle de olsa, Devlet Bey’in, cumhurbaşkanından yapılacak çağrıya, ’Onunla görüşmem’ diye bir siyasî atraksiyon gösterisi yapmasının izahı gerçekten zor..
Çünkü, Cumhurbaşkanı hem bir tek kişidir, hem de tek kişilik bir tek kurumdur.. Yani hem cumhurbaşkanıdır, hem de cumhurbaşkanlığı kurumununu ve ülkenin ve halkın birliğini temsil eder. Orayı temsil eden ikinci bir isim-kişi yoktur.
*
Doğrudur, Devlet Bey, Tayyîb Bey’in siyaset sahnesine ilk çıktığı andan itibaren ondan hiç hoşlanmadı.. Belki de, onu, kendilerinin halkla irtibat kurmakta karşılarındaki büyük bir engel olarak düşündü.. Ama, yine de, Bahçeli, siyasî hayatta karşılaştığı birçok sıkıntılı durumları, aldığını belirttiği ’devlet terbiyesi’ne sığınarak atlatmaya çalışmıştır.
Hatırlayalım.. 1999 seçimleri sonunda yüzde 23 ile birinci parti olan Ecevit’in DSP’si ile nasıl bir koalisyon yapabileceklerine karar verirken çok zorlanmıştı. Çünkü; geçmişte Ecevit liderliğindeki sosyal kesim ile, Türkeş liderliğindeki MHP’li kesim arasında çıkan silahlı mücadelelerde, yıllarca, binlerce genç insan birbirini katletmişti. Şimdi, bu insanlar geçmişlerinin üzerine bir sünger çekip nasıl aynı hükûmet çatısı altında nasıl çalışacaklardı?
Yine o günlerde, hattâ Ecevit’in refikası olan ve onun aldığı kararlardaki etkisi bilinen Rahşan Hanım’ın Devlet Bahçeli aleyhine ne ağır sözler söylediği de hatırlanmalı..
Hele de Rahşan Hanım’ın o ağır sözlerinden sonra, artık kurulamaz sanılan bir koalisyon hükûmeti kurulmuş ve MHP, Ecevit liderliğindeki hükûmete girmiş ve en hızlı türkçü söylemlerin sahibi iken, Öcalan’ın idâm edilmemesi için gerekli kanunî düzenlemelere de ’Evet..’ demiş ve Ecevit’le 3,5 yıl süren ve ülkenin sosyo-ekonomik açıdan nasıl büyük bir yıkım ve buhran içine sürüklendiği ortak hükûmet dönemi yaşanmıştı.
Bütün o zorluklar, hep Devlet Bey’in devletçiliği ve devlet terbiyesinin gereği olarak izah edilmekle kalmamış, Bahçeli, üç ortaklı hükûmetin bütün taraflarıyla birlikte olarak safdışı olduğu 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra da Ecevit’e büyük bir hayranlık duyduğunu ve kendisinden devlet yönetimi ve terbiyesi konusunda çok şeyler öğrendiğine dair beyanlarda bulunmayı sürdürmüştür.
Böyleyken..
Devlet Bey’in, şimdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan konusunda -üstelik de çok kutsadığı- devlet terbiyesiyle hiç de bağdaşmayan bir tavır takınmasını nasıl izah etmeli?
*
Devlet Bahçeli, ilginç bir tip..
Bir tarihte, Erdoğan’ın, ’Kasımpaşalılığı’na sıkça vurgu yapılması üzerine, ’O Kasımpaşalı ise, bana da Gâvurdağlı Devlet derler..’ demişti.
Bununla nasıl bir tip’i temsil ettiğini anlatmak istemişti.. Ama, herhalde, Gâvurdağlılık da bir başka efelik mânâsında kullanılıyordu..
İşbu Gâvurdağlı Devlet Bey, şimdi Tayyîb Bey’in ’Parti liderlerini çağırıp görüşeceğim’ sözü üzerine, ’Ben onunla görüşmem.. O inisiyatif kazanmak ve oyalamak istiyor..’ demekte..
Yoksa, cumhurbaşkanını inisiyatifsiz, önüne ne gelirse, onu imzalayan, bir noter gibi mi düşünüyordu? Bunu, bağlısı olduğunu hep söyleyegeldiği Devlet ve devlet terbiyesi açısından geçmiş hiçbir cumhurbaşkanına söylemediğinden daha da fazlasıyla, hele Tayyîb Erdoğan için hiç söylememeliydi.. Çünkü, o, derin devlet planları ya da meclis kombinezonlarıyla uzlaşmalı olarak değil, halkın yüzde 52 gibi net bir direkt oy ve iradesiyle cumhurbaşkanı seçilmişti ve elbette ülkenin ve milletin birliğini temsil eden birisi kişi-kurum olarak, bulunduğu makamda, inisiyatifsiz, bir noter gibi davranmamaya daha bir dikkat gösterecekti..

Ama, anlaşılıyor ki, Bahçeli, cumhurbaşkanının yetkisiz, inisiyatifsiz bir görüntü vermeyeceğini göz önüne alarak, onu oyalamak taktiği gütmekle de itham etmekte..
Nasıl bir oyalama taktiği..
Herhalde şöyle düşünüyor Bahçeli..
Cumhurbaşkanı bizlerle görüşecek, yolumuzdaki bazı ’olmaz’ları gösterecek ve bizim inisiyatif alanımızı daraltacak ve sonra da 45 gün dolunca, Meclis otomatik olarak ortadan kalkacak ve seçim tekrarlanacak..
Onun oyalamak dediğinin hedefi bu olsa gerek..
Olabilir.
Çünkü, AK Parti ile bir ikili koalisyona kimse açıkça ’Evet’ dememesine rağmen, ’Amma, memleketi hükûmetsiz de bırakmayız..’ diyerek, memleketin yüksek menfaatleri adına treni kaçırmamak dikkatini de gösteriyorlar.. Fakat, AK Parti’yi dışlayabilmeyi asıl hedef edindikleri anlaşılıyor.. Ancak bunun nasıl olacağını da kimse bilemiyor. Ve 258 milletvekiline sahib birinci partiyi nasıl dışarda bırakabileceklerinin mâkul izahını yapamıyorlar.

AK Parti’siz bir üçlü koalisyon olacaksa.. MHP, onu da içerden veya dışardan, HDP’li bir hükûmete kesinlikle hayır diyerek reddetmiş bulunuyor; CHP ise, kendileriyle birlikte, MHP ve HDP’nin üçlü bir koalisyon kurması için yanıp tutuşsa bile MHP’nin baştan reddettiği böyle bir üçlü koalisyon nasıl kurulacak? Yoksa, 1999’daki üçlü koalisyon gibi, baştan hayır dedikten sonra, ’memleket menfaati’ lafına sığınarak olur mu diyecek?
Diyelim ki, öyle bir şey olsa bile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, öyle bir hükûmet’i imzalayacağını sanmak, fazla safdillik olur.. Bunu da göz önünde bulundurmalılar.. Cumhurbaşkanı, anlaşılıyor ki, AK Parti’ye vazife verecek ve bu parti hükûmet kuramazsa; vazifeyi CHP’ye verecek..
Ki, onun da kuramayacağı, MHP, bugünkü beyanlarından dönmezse, şimdiden kesindir..
O zaman da Meclis otomatik olarak 45 gün dolup, Meclis münfesih olacak ve seçimler tekrarlanacak..
Bahçeli’nin oyalamak dediği de bu olmalı..
Ama, oyalamak bu ise, Devlet Bahçeli, daha seçim akşamı, bu siyasî tablonun ’çıkmaz’larını görüp, ’erken seçim’ çağrısı yapmamış mıydı?
Bunun için de, o 45 günün geçmesini beklemesi gerekmiyor muydu? İşte, oyalamak bu ise, tam da Bahçeli’nin istediği hedefe doğru gidilmiş olur.. O zaman, bundan şikâyet etmenin mantığı nedir?
Seçim tekrarlanacak olursa.. O zaman, kim kazanır, bu belli olmaz, şimdiden.. Ama, kimin kazanacağının hesabından da öte, halka denilmiş olacak ki, ’Ülkeyi tek başına yönetecek bir hükûmet çıkarınız. 7 Haziran tablosu tekrarlanacak olursa, karşımıza daha büyük bir kaos çıkar..’
Çünkü, 7 Haziran tekrarlanırsa, olacak olan, gerçekten de daha büyük bir kaos’tur. (Bazıları AK Parti’nin bir seçimde yine iktidar olamayacağını ileri sürüyor.. Kazanamayacaksa, iyi ya, ona karşısınız, başkasının gelmesi için vakit telef etmeden..yol hazırlanır.. Buna karar verecek olan da yine halkın kendisi olacaktır.)
Ama, bir araya gelemeyenlerin mecburen oluşturdukları bir hükûmetin nelere mâl olduğunu bu ülke, 1999 seçimlerinden sonraki 3,5 yıl içinde gördü, korkunç bir sosyo-ekonomik ve politik buhran ile.. Herhalde halkımız öyle bir felaketi tekrar isteyecek değildir.
Hz. Peygamber’ (S)’den gelen, ’Nasılsanız öyle yönetilirsiniz..’ irşadı unutulmamalıdır.
Her ne olursa olsun, Devlet Bahçeli, devlet terbiyesi dediği anlayışa geri dönmeyip, halkın hür iradesiyle Cumhurbaşkanı seçtiği Tayyîb Erdoğan’a karşı tavrını sürdürürse, şimdiden zarara uğramış sayılabilir. Çünkü, o bu tavrıyla kendi söz ve prensibini yalanlamış olmaktadır.
*

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum