1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Dedikodu ve Şayialara Alet Olmak, Kime Hizmettir?
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Dedikodu ve Şayialara Alet Olmak, Kime Hizmettir?

29 Eylül 2016 Perşembe 09:23A+A-

Mevcud hükûmetin destekçisi olan bir gazetede yayınlanan ve ‘ikinci dalga bir darbe teşebüsünün yakında geleceği’ne dair bir iddialı röportajın toplumu nasıl zehirlediğine değinelim.

Böyle bir zehirli iddianın yayınlanabilmiş olması, en başta o gazete açısından talihsizliğin ötesinde bir durum meydana getirmektedir..

Bu gibi iddiaların, toplumu paniklemeye sevketmek ve efkâr-ı umûmiyeyi, kamuoyunu zehirlemekten başka bir hedefinin olup olmadığı ayrı, ama, sonucun başka bir şey olmadığı açık..

*

Binde 1’lik bir seçmen desteği bile olmayan ve bukalemin gibi bazan türkçü, bazan kürdçü, bazan kemalist ve katı laik, bazan marksist, maocu, bazan amerikancı olan ve 40 senedir bütün bu özelliklerini zaman zaman sergileyen D. P. isimli mâlum kişinin etrafında topladıkları da, hemen herbirisi komplo teorileri geliştirmekte bayağı ihtisas sahibi oldukları kabul edilebilecek tipler.. Bir takım emekli askerler, generaller, amiraller, subaylar..  

Böylesine yanan-dönen ve bazan uçuk / kaçık fikirler ve senaryolar bile üreten birinin etrafında bu tipler nasıl bir araya gelirler, şaşılasıdır. Demek oluyor ki, Yeniçerilik Hastalığı’na, ihtilalciliğe mübtelâ olan asker unsurların, her an bir yeni iktidar oyunu için komplo, teori ve projeler peşinde olmaktan başka bir işleri yok ki, tencere-kapak benzetmesi burada da tekrarlanıyor.

*

Dedikoduları kurnazlar hazırlar, safdiller inanır.

Ama, hiç beklenmeyen bir anda, korkunç bir darbe hıyanetiyle karşılaşan halkımızın, şimdi üstelik Hükûmet destekçisi bir gazete kanalıyla, tam da entrikacıların istediği noktalara yönlendirilmesini nasıl izah etmeli..

Kaldı ki, iddia sahibi kişinin, 15 Temmuz öncesinde de gelip, kendilerine bir darbe yapılacağı ihbarında bulunduğu da bildiriliyor.

Bu gibi iddialar hele de o çevrelerce devamlı üretiliyor zaten.. İddiaları tutmadığı zaman ne de olsa kimsenin onları muaheze edeceği yok ve onların da utanacağı..  O gibi entrika üreticileri, sözkonusu gazeteye  15 Temmuz’dan önce de gelip iddialarını dillendirmiş olabilir. Ama, bu gibi entrika imalatçılarının laflarını manşetlere çekmek o entrikaya âlet olmak değil midir?

Son üç-dört gündür yüzlerce soruyla karşılaştım; ‘Bu iddia doğru mu?’ diye..

Siz olsanız ne diyebilirdiniz?

Kim, evet veya hayır diyebilir?

*

Ama, şunu belirtilmeli ki, şanlı 15 Temmuz direnişini göstermiş olan halkımız, ikinci bir darbe hıyanetiyle karşılaşırsa, bu sefer bedeli çok daha ağır ödetir. Hele, Tayyib Erdoğan gibi bir lidere bir zarar verilmesi halinde, bu halk kitelelerinin, geçmişte, Abdulhamid’in düşürülüşünde ve Adnan Menderes’in asılarak öldürülmesinde olduğu gibi sessiz kalacağı sanılıyorsa; esaslı yanılıyorlar.. O  korku tümseği aşıldı, halkımız oynanan uluslararası oyunların, bütün müslüman dünyasına nelere nelere mal olduğunu, ağır bedeller ödeyerek de olsa, daha bir anladı, şuûrlandı. Artık, eskisi gibi sessiz kalamıyacağını bilmeyenler varsa, bilmeliler..

Ama, bu gibi şayiaları yayanların bir takım sonuçlara vardıklarını da kabul etmeliyiz.. Çünkü, toplumun bazı kesimlerinde her iddiadan nem kapan karamsar kesimler de yok değil..

**

Diğer konu..

Pennsylvania Şeyhi F.G. , alman ZDF kanalına verdiği ve 24 Eylûl akşamı yayınlanan röportajında, ‘ABD'de adalet olduğunu daha önce gördüğünü ve yine bunu göreceğini düşündüğü’  umudunu dile getirmiş, ve, ‘haya hissini kaybetmiş insanların yüzüne tükürdükten sonra idâm edilmeyi tercih edeceğini’ söylemiş ki; böylesi bir ‘şecaat’ gösterisi,  kendisine bağlı olanları belki mest etmiştir. Ama, ‘Beni bağrına basan bu koca millete saygısızlık etmemek için Amerika’dan ayrılmak istemiyorum..’ diyen ve USA emperyalizminin gölgesine sığınarak yiğitlik gösterisi yapan bu kişi, Birazcık utanması var ise, ihanet ettiğin halkının arasına gelsin de, öyle konuşsun!’ diyenlere ne karşılık verecektir?

*

STAR

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum