1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Darbe Hükümeti Gazze Tünellerini Deniz Suyuyla Dolduruyor
Darbe Hükümeti Gazze Tünellerini Deniz Suyuyla Dolduruyor

Darbe Hükümeti Gazze Tünellerini Deniz Suyuyla Dolduruyor

Mısır-Gazze sınırında yaşayan Filistinliler, Mısır'ın darbeci ordusunun, sınırdaki tünellere deniz suyu pompalaması sebebiyle "evlerinin yıkılması" tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

02 Aralık 2015 Çarşamba 15:28A+A-
Mısır-Gazze sınırında yaşayan Filistinliler, Mısır ordusunun, bölge halkı için "can damarı" niteliğinde olan tünellere deniz suyu pompalaması nedeniyle meydana gelen toprak kaymaları ve sarsıntılardan dolayı evlerinin yıkılmasından endişe duyuyor.
 
Tünellerin yıkım işlemi sırasında civardaki bazı binalar zarar görürken, bazı yollar da yıkılan binalardan düşen beton parçaları nedeniyle trafiği kapatıyor. Bu durum günlük hayatı doğrudan etkilerken bölge halkı Mısır'dan su pompalamayı bırakmasını istiyor.
 
Sınır bölgesinde yaşayan Filistinli Fevzi Abdullah, yaptığı açıklamada, dün oturduğu binanın 500 metre yakınlarında meydana gelen şiddetli sarsıntılar nedeniyle bazı evlerin zarar gördüğünü, kendi evinin de yıkılmasından endişelendiğini dile getirdi. 
 
Abdullah, Mısır makamlarına sınırdaki onlarca evin yıkılmasına neden olacağı için tünellere su pompalamayı bırakma çağrısında bulundu.
 
Tünellerde çalışan Ebu Naim ise Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen askeri darbeden bu yana tünellerin kapalı olduğunu hatırlatarak, ordunun söz konusu uygulaması nedeniyle tünellerin suya gömüldüğünü, bu durumun bölgedeki binalarda yıkım ve hasara sebep olduğunu kaydetti.
 
Tünellere su pompalanmasının ayrıca toprak kaymalarına ve büyük çukurlar oluşmasına neden olduğunu, bölgenin adeta bataklığa dönüştüğünü dile getiren Ebu Naim, bölge halkının bu durumdan endişeli olduğunu belirtti.
 
AA

HABERE YORUM KAT