1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ENDONEZYA

  4. Çocuk İstismarcılarına "İdam"
Çocuk İstismarcılarına "İdam"

Çocuk İstismarcılarına "İdam"

Endonezya, çocuk istismarcılarına yönelik cezaları sertleştirdi.

26 Mayıs 2016 Perşembe 20:10A+A-

Endonezya Devlet Başkanlığı tarafından çıkarılan kanun hükmünde kararnamede, çocuk istismarcılarının idam edileceği ve kimyasal kısırlaştırma cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Devlet Başkanı Joko Widodo, yaptığı açıklamada, yeni kanunla, çocuklara yönelik cinsel şiddetin yol açtığı krizin üstesinden gelmenin amaçlandığını söyledi. Widodo, bu tür suçluların ağır cezaları hak ettiğini ifade etti.

Yeni düzenlemeyle daha önce tecavüz suçunun maksimum 14 yıl hapis cezası olduğu ülkede, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarından hapse giren suçlular tahliye edildikten sonra elektronik izleme cihazıyla takip edilebilecek.

Devlet başkanlığı tarafından çıkarıldığı için doğrudan yürürlüğe giren düzenleme ileri bir tarihte parlamento tarafından kaldırılabilir.

Endonezya'da, mayıs ayında 14 yaşında bir kızın okuldan eve dönerken toplu tecavüze uğraması ve 18 yaşındaki bir fabrika işçisinin tecavüz edildikten sonra öldürülmesi halk arasında tepkiye ve istismarcıların daha ağır cezalar almasına yönelik çağrılara yol açmıştı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT