1. YAZARLAR

  2. Tamer Korkmaz

  3. "Cinayet işleyebilirim ama asla adam öldüremem!"
Tamer Korkmaz

Tamer Korkmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

"Cinayet işleyebilirim ama asla adam öldüremem!"

19 Ocak 2009 Pazartesi 14:31A+A-

YÖK Eski Komutanı Kemal Gürüz'ün Amiral Gemisi'nin sürmanşetinde arzı endam eden sözlerini gördüğümde "İşte budur" diye mırıldandım.

Gürüz, Ergenekon'la ilgisi olmadığını iddia ederken diyor ki: "Ne Ergenekon'u, ben Amerikancıyım. Amerikan emperyalizmi bir palavradır. Dünya barışını ancak ABD sağlayabilir."

Zat-ı şahanelerine teşekkürü bir borç bili-yorum!

Kemal Bey'in bu 'muhteşem' savunması bana Müslüm Gürses'in bir filminde "Cinayet işleyebilirim ama asla adam öldüremem" demesini hatırlattı.

"Müslüm Baba" vaktiyle nasıl bir çam devirmiş olduğunun farkına, o harikulade replik yıllar sonra kendisine bir televizyon şovunda izlettirildiğinde varmıştı.

"Yahu, arkadaşlar bunu nasıl da gözden kaçırmışlar?" diye söyleniyordu.

*

Hürriyet'teki Kemal Gürüz röportajında yer alan 'tartışmalı pozisyonları' mürekkebi kurumadan bir daha oynatalım.

Mesela, "Darbelere karşıyım. Darbe istemem" diyor, Kemal Bey…

Öyle ya, 28 Şubat'ın ateşli savunucusu, dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz'le aralarında sadece isim benzerliği vardı!

Üç yıl önce laiklik-cumhuriyet mitinglerinin birinde "Ordu Göreve" pankartları Kemal Gürüz'ün burnunun dibinde açılmamıştı!

Darbe Günlükleri'nin 7 Kasım 2003 tarihli kısmında Özden Örnek Paşa, "İki Kemal (Gürüz ve Alemdaroğlu) dinci iktidara karşı tam bir kurtuluş savaşı veriyorlar" diye yazmamıştı!

*

Gürüz diyor ki: "Türkiye'nin Batı ittifakının dışına çıkması felaket olur. Bu hükümet ülkeyi Batı ittifakının dışına çıkarıyor. Asıl büyük tehlike budur!"

Cumhuriyet'in 2006 Mayıs'ındaki "Tehlikenin farkında mısınız?" kampanyası -ne tesadüf- Türkiye'nin perde arkasında ABD'den kopmasıyla aynı günlerde gösterime girmişti.

Cumhuriyet'in "Laiklik tehdit altında" demek suretiyle "tehlike" diye andığı aslında o "tarihi kırılma"ydı.

Gürüz'ün "asıl büyük tehlike" dediği husus da aynı kapıya çıkıyor.

Türkiye'nin Batı ittifakından kopuşunu "Batılı dostlarına şikayet edeceğini" söylüyor, Gürüz!

YÖK eski komutanıyla röportajı yapan Amiral Gemisi'nin kovboyu "Ben onu Ulusalcı kanaat önderleriyle dost biliyordum. Meğer gelmiş geçmiş bütün Amerikan büyükelçileriyle kanka imiş" diyor.

Gürüz'ün "ruh çağırır gibi darbe çağırılan" gösterilerde kol kola yürüdüğü "ulusalcı kanat önderleri" değil miydi?

Böylesi bir simanın "kanka" olduğu kişiler Amerikan büyükelçileri; ne tesadüf değil mi?

Kemal Bey'in "Ben bir Amerikancıyım. Amerikan emperyalizmi palavradır. Dünya barışını ABD sağlayacak" şeklindeki sözlerinin herhangi bir Ergenekon şüphelisini çığırından çıkaracağını öne sürü-yor, röportajın kovboyu…

Ergenekon üyesi/şüphelisi veya destekçisi kimilerinin "ABD Karşıtı" gibi görünen "kamuflaj" söylemlerine inanacak mıyız?

Bu kapsamdakilerin en hızlısı Doğu Perinçek darbe çağıranların en ateşlisi, önde gideni olmadı mı?

-Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu ve Tuncer Kılınç Londra'daki bir konferansta bir araya gelip Ordu'ya çağrı yapmışlardı. Kılınç Paşa orada "Asker sessiz değildir. Belki de suskunluk bir taktiktir" demişti. (12 Nisan 2004)

"Ayışığı" kod adlı darbe hazırlıklarının 2004'ün ilk yarısına rastladığını hatırlayalım.-

*

Türkiye'deki bütün darbelerin ardında/can damarlarında ABD/NATO vardı; 28 Şubat sonrasındaki bilumum darbe girişimlerinin veya darbeci örgütlenmelerinin ardında da başka bir gücün olması mümkün değildir.

Ergenekon destekçilerini çığırından çıkaran asıl hadisenin ne olduğunu Kemal Gürüz "siyasi iktidara eleştiri" kisvesi altında söylüyor; "En büyük tehlike Türkiye'nin Batı ittifakından kopmasıdır" diyor.

Ezcümle, Kemal Gürüz'ün "Ergenekoncu değilim, Amerikancıyım" şeklindeki Müslüm Gürses'i bile sollayan (bir yönüyle kara mizah şaheseri) beyanatı fevkalade aydınlatıcı olmuştur.

YENİ ŞAFAK

YAZIYA YORUM KAT