1. YAZARLAR

  2. İbrahim Sediyani

  3. Çıkarın Ayakkabılarınızı
İbrahim Sediyani

İbrahim Sediyani

Yazarın Tüm Yazıları >

Çıkarın Ayakkabılarınızı

08 Temmuz 2011 Cuma 17:18A+A-

2. Dünya Savaşı’nda yaşanan insan kayıplarından sonra Avrupa’da yaşanan en büyük katliâm olan Srebrenitza Soykırımı, 18. yıldönümünde Türkiye’de kınanacak.

Birleşmiş Milletler (BM) ve “uluslararası toplumun” (ne demekse!) bizzat suçlu olduğu, insanlık tarihinin en utanç verici olaylarından biri olan Srebrenitza Soykırımı’nda katledilenlerin sayısı, her ne kadar gerçek sayı bunun daha da üstünde ise de, resmî rakamlara göre 8 bin 372.

Soykırımın 18. yıldönümünde, Türkiye’de bulunan ve daha çok azimli, gayretli öğrencilerin oluşturduğu Genç Boşnaklar Derneği (GBD), Srebrenitza’nın mazlum şehîdlerini anmak için “8372” adlı bir girişim başlattı. Girişim, adını, soykırım kurbanlarının sayısından alıyor.

GBD 8372 Girişimi’ne hepsi de Ankara’da üniversite okuyan pırıl pırıl Boşnak gençler öncülük ediyor: Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Ortadoğu Araştırmaları” Yüksek Lisans öğrencisi Enisa Begic (Koordinasyon Kurulu Başkanı), Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İktisat” Yüksek Lisans öğrencisi Adnan Dzaferovic (Ekonomik İşbirliği ve Finansal Destek Sorumlusu), Gazi Ünivesitesi Eğitim Fakültesi “İngilizce Öğretmenliği” öğrencisi Sanela Husic (GBD İç İletişim Sorumlusu), Gazi Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi “İşletme” öğrencisi Emina Kovac (Yönetim ve Güncelleme Sorumlusu), Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları” Yüksek Lisans öğrencisi Enisa Kezo (Diğer Katılımcılar ile İşbirliği, Planlama ve Organizasyon Sorumlusu), Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Uluslararası İlişkiler” Yüksek Lisans öğrencisi Elma Jelovac (Medya Sorumlusu), Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Uluslararası İlişkiler” Yüksek Lisans öğrencisi Lejla Biogradlija (Teknik ve İdarî İşler Sorumlusu) ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “Uluslararası İlişkiler” öğrencisi Adis Mustedanagic (“Barış Yürüyüşü – Özgürlük Yolu” Organizasyon Sorumlusu).

 “Adalet İçin Bir Adım da Siz Atın” mottosuyla hareket eden GBD 8372 Girişimi’nin amacı, Srebrenitza Soykırımı’nda hayatlarını kaybeden 8 bin 372 kurbanın anısına 8 bin 372 çift ayakkabı toplamak. Girişim, topladığı bu ayakkabıları protesto amacıyla BM’ye gönderecek.

Girişim, 8372 Projesi’nin aşamalarını kamuoyuna şu başlıklar altında deklare etmiş bulunuyor:

1 – Türkiye’deki farklı çevrelerden (siyasîler, sanatçılar, medyatik kişiler, üniversite öğrencileri vs.) 8 bin 372 çift ayakkabı toplanacak. Bu faaliyet, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Birçok ile broşür ve duyurular gönderilecek. İsteyen herkes bu projeye destek olabilecek.

2 – Toplanan ayakkabılar İstanbul Taksim Meydanı’nda sergilenecek. Ayakkabılar “UN” şeklinde sergilenecek. Bu yolla Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun suçu hatırlatılmış olacak.

3 – 9 – 10 Temmuz günleri arasında Taksim Meydanı’nda 8 bin 372 çift ayakkabı ile bir sergi kurulacak. Törende Srebrenitza Soykırımı ve üzerinde soykırım tarihi olan tişörtler dağıtılacak. Burada asıl amaç, insanların vicdanına dokunmak, Srebrenitza’da yaşanan olayların dünyanın hiçbir yerinde, hiçkimseye yaşatılmamasını sağlamak olacak.

4 – Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul’dan 192 adrese (dünyada resmen tanınan devlet sayısı) “barış mesajı” gönderilecek. Bu mesajın yazılı olduğu 192 balon ise 10 Temmuz günü Taksim Meydanı’nda gökyüzüne uçurulacak.

5 – Genç Boşnaklar Derneği (GBD), ayrıca “Barış Yürüyüşü – Özgürlük Yolu” adıyla Bosna – Hersek’te düzenlenecek olan yürüyüş organizasyonuna da katılacak. Rehberlik, konaklama ve araç giderleri GBD tarafından karşılanacak.

Proje hakkında her türlü bilgiyi, bu vesileyle açılmış olan www.8372.org adresinden temin etmek mümkün. Ayakkabılarımızı nereye, hangi adreslere gönderebileceğimizi de siteden öğrenebiliyoruz.

Genç Boşnaklar Derneği’ni, ülkemizde üniversite okuyan bu pırıl pırıl Boşnak gençleri içtenlikle kutlamamız lazım.

Elbette ki soykırımın bizzat suç ortağı olan ve dünyanın hemen her bölgesinde Müslümanlar’a karşı uyguladığı çifte standartlarla bildiğimiz BM örgütüne ve Batı dünyasına daha esaslı ve sonuç alıcı dersler vermek gerekiyor ancak sembolik değeri olan bu tür aktivitelerin de küçümsenmemesi, desteklenmesi gerektiğini teslim etmek gerekiyor.

Öyleyse haydi; çıkarın ayakkabılarınızı...

 

isediyani@dunyayayenisoz.com

DÜNYAYA YENİ SÖZ  

foto.jpg

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum