1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. CEZAYİR

  4. Cezayir’den Hizbullah’ın “Terör Örgütleri” Listesine Alınmasına İtiraz
Cezayir’den Hizbullah’ın “Terör Örgütleri” Listesine Alınmasına İtiraz

Cezayir’den Hizbullah’ın “Terör Örgütleri” Listesine Alınmasına İtiraz

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra, ülkesinin, Hizbullah örgütünü Lübnan’da faaliyet gösteren siyasi ve askeri hareket olarak gördüğünü açıkladı.

04 Mart 2016 Cuma 12:06A+A-

Başkent Cezayir’deki Dışişleri Bakanlığı binasında Angolalı mevkidaşı Georges Rebelo Chicoti ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Lamamra, Arap İçişleri Bakanlar Kurulu’nun Hizbullah örgütünü “terörist” olarak ilan etmesine karşın ülkesinin söz konusu örgütü Lübnan’da faaliyet gösteren siyasi ve askeri hareket olarak gördüğünü belirtti.

Lamamra, söz konusu durumun, (Lübnan iç savaşı sonrasında çatışan tarafların Suudi Arabistan’ın Et-Taif kentinde 1989’da imzaladığı) Taif Antlaşması’ndan kaynaklandığını söyledi.

Lübnan’daki duruma saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Lamamra, ülkelerin içişlerine karışılmaması prensibinin herkese önünü göstermesi açısından yeterli olacağını ifade etti.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin oluşturduğu KİK, dün Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmişti.

Arap Birliği'nin İçişleri Bakanları düzeyinde Tunus'ta gerçekleştirdiği toplantıda da birlik, tarihinde ilk kez Hizbullah'ı terör örgütü olarak nitelendirerek, "Arap İçişleri Bakanları Kurulu, terörist Hizbullah örgütünü bazı Arap ülkelerinde toplumsal barışı ve güvenliği sarsan tehlikeli çalışmaları ve uygulamalarından dolayı kınıyor" ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yayımlamıştı.

HABERE YORUM KAT