1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. CEZAYİR

  4. Cezayir ve Tunus Halkı Ayakta!
Cezayir ve Tunus Halkı Ayakta!

Cezayir ve Tunus Halkı Ayakta!

Artan işsizlik ve yüksek gıda fiyatları, Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir ve Tunus’ta tansiyonu yükseltiyor. Halk meydanlarda protesto gösterileri düzenliyor...

08 Ocak 2011 Cumartesi 00:56A+A-

Cezayir'in başkenti Cezayir'in birçok mahallesinde fiyat artışlarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde çok sayıda yerli ve yabancı mağaza ateşe verilirken, göstericilerin polisle çatıştığı bildirildi. Tunus'ta da seyyar satıcılık yapan bir kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar ülke genelinde genişleyerek devam ediyor.

Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir'de, fiyat artışlarını protesto eden gençlerin başlattıkları gösterilerin ülkede yayıldığı ve gösterilerle birlikte şiddetin de arttığı, ama ölü ya da yaralı olmadığı bildirildi. Basın ve görgü tanıklarının ifadesine göre, başkent Cezayir'in birçok mahallesinde gösteriler yüzünden dükkanlar kapanmış ve kent merkezinde sokaklar sadece genç protestoculara bırakılmış durumda.

Gazetecilerin bildirdiğine göre, 40 kadar genç protestocu, ellerinde kamalarla, başkentin varlıklı semti El Biar'da bulunan butiklere saldırdı. Gençlerin, El Biar'da bir restoranı tahrip ettiği ve bir kuyumcuyu talan ederek önemli miktarda değerli eşya aldığını belirten kaynaklar, ancak polislerin de bu kişilerin etrafını sardığını ifade ediyor. Bir görgü tanığı da, başkentin fakir mahallelerinden Bab El Oued'de yine olaylar çıktığını ve polisin göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullandığını bildirdi. AFP muhabirinin bildirdiğine göre, protestoların yoğun olarak yaşandığı Bab El Oued'de, emniyet mensuplarının bir bölümünde copun yanı sıra otomatik silahlar da var, ancak silah sesi duyulmadı.

Başkent Cezayir'in birçok semtinde protestocuların dükkanlara saldırdığı, lastik yaktığı ya da yangın çıkarttığını belirten kaynaklar, göstericilerin, Fransız Renault firmasına ait bir garajı da ateşe verdiklerini ifade ediyor. Protestoların, Cezayir'in diğer kentlerine de yayıldığını dile getiren görgü tanıklarına göre, ülkenin kuzeyinde yer alan Bejaia eyaletindeki Akbu kentinde bir mahkeme binası ateşe verildi, ülkedeki bazı ana yollarda göstericiler ağaç ve lastiklerle barikat kurup, daha sonra bu barikatları ateşe verdi.

Tunus'ta, seyyar satıcılık yapan Muhammed Buazizi'nin, arabasına polis tarafından el konulması üzerine Sidi Buzid şehrindeki bir devlet dairesi önünde kendisini ateşe vermesi sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar genişleyerek devam ediyor. Sendikacı Ali Zari ve Baro Başkanı Abdürrezzak Kilani AFP'ye yaptıkları açıklamada, başkent Tunus'un 265 kilometre güneyinde yer alan Sidi Buzid'de bazı lise ve kolejlerde ders yapılmadığını, Sidi Buzid halkıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek için ülkede binlerce avukatın da bir günlük greve gittiğini söylediler. Sidi Buzid'de başlayan protesto dalgasının ülkenin geneline yayıldığı, yer yer şiddetli protestoların polis tarafından dağıtıldığı ve bazı göstericilerin gözaltına alındığı belirtiliyor. Basında yer alan bir haberde de ülkenin doğu sahili bölgesinde yer alan Şebba kentinde, 52 yaşındaki Muhammed Slimane adlı bir işçinin kendini astığı aktarılıyor. Habere göre, üniversite diplomalı işsiz iki çocuk babası Slimane, hastalığını tedavi ettirmek ve ailesini geçindirmek için yardım alamayınca hayatına son vermeye karar vermiş. Bir başka haberde ise ülkenin maden bölgesi olarak bilinen Metlaui'de rüşvet ve sosyal adaletsizliği protesto etmek amacıyla bir kişinin kendini yaktığı bildiriliyor. Bu arada, Kanada'nın Montreal kentinde, 60 kadar Tunuslu, Tunus'un Montreal Konsolosluğu önünde toplanarak, ülkelerinde yapılan protestolara destek gösterisinde bulundu. Protestocular ayrıca, Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin de istifasını istedi. Fransa'nın başkenti Paris'te de Tunus'taki protesto gösterilerine destek amacıyla 200 kişinin toplandığı, Lyon kentinde de benzer bir gösterinin yapıldığı bildirildi

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT