1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. CEZAYİR

  4. Cezayir Fas’a doğal gaz tedariğini durduruyor
Cezayir Fas’a doğal gaz tedariğini durduruyor

Cezayir Fas’a doğal gaz tedariğini durduruyor

​​​​​​​Cezayir, 24 Ağustos'ta diplomatik temasını kesme kararı aldığı Fas’a 1 Kasım’dan itibaren doğal gaz tedariğini sonlandıracak.

26 Ekim 2021 Salı 23:25A+A-

Cezayir'de yerel basının iki farklı hükümet kaynağına dayandırdığı habere göre, Cezayir ulusal petrol şirketi Sonatrach, Fas ile olan doğal gaz tedariği anlaşmasını yenilemeyecek.

Cezayir’in İspanya’ya olan doğal gaz tedariğinin 8 milyar metreküp kapasiteli Medgaz boru hattı üzerinden devam edeceğine değinilen haberde, yaşanabilecek herhangi bir aksaklık durumunda tedariğin sıvılaştırılmış gaz olarak gemilerle Avrupa’ya taşınacağı kaydedildi.

Fas ile Cezayir arasında kökleri geçmişe uzanan anlaşmazlık

Cezayir ve Fas, bağımsızlıklarından itibaren ihtilaflı topraklar ve tarafların birbirlerine karşı farklı suçlamalarıyla gergin ilişkilere sahip.

Batı Sahra sorunu, Fas ile Cezayir arasındaki ilişkilerde eskiden bu yana gerilimin temel unsurlarından biri olarak öne çıkıyor.

Taraflar birbirlerini iki ülke toprakları içindeki terör gruplarını desteklemek ve aleyhte hareket etmekle suçlarken, ilişkilerde son perde 24 Ağustos'ta Cezayir'in Fas ile tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırmasıyla yaşandı.

HABERE YORUM KAT