1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Cerablus'tan Kaçarken Tıbbi Cihazları da Almışlar
Cerablus'tan Kaçarken Tıbbi Cihazları da Almışlar

Cerablus'tan Kaçarken Tıbbi Cihazları da Almışlar

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı kuvvetlerin kontrolü sağladığı Suriye'nin Halep ilinin Cerablus ilçesinde sağlık hizmetleri gönüllü doktorlar tarafından veriliyor.

01 Eylül 2016 Perşembe 12:09A+A-

IŞİD'in sağlık merkezi olarak kullandığı binada hizmet veren doktorlar, IŞİD'in ilçeden kaçarken tıbbi cihazları ve malzemeleri götürmelerinden dolayı zor şartlarda bunu gerçekleştirmeye çalışıyor.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvvet'lerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesindeki tehditlere karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı kuvvetlerin, harekatın başladığı 24 Ağustos'tan bu yana ilerlediği alan 400 kilometrekareye ulaştı. Özgür Suriye Ordusu, doğuda Sacur Çayı'nın Fırat nehriyle birleştiği yer ile batıda Ez Zahiriyah-El Yakubiyah-Hasansağır meskun mahallerini içeren bölgede kontrolü sağladı. Koalisyon çerçevesinde yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu 32 köy/yerleşim yerini kurtardı.

Direniş kuvvetlerinin kurtardığı en önemli yerlerin arasında ise Halep iline bağlı Cerablus ilçesi yer alıyor. İlçede hayat normale dönmeye başlarken sağlık hizmeti gönüllü doktorlar tarafından veriliyor.

İlçeye gelen Bağımsız Doktorlar Birliği üyesi bazı doktorlar IŞİD'in sağlık merkezi olarak kullandığı binada hizmet vermeye başladı. Ancak IŞİD'in ilçeden kaçarken sağlık malzemelerini yanlarında götürmeleri bu hizmetin aksamasına neden oluyor.

Doktor Yasin Derviş,  yaptığı açıklamada, Cerablus'ta vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarını belirtti.

Hafif yaralanmaların yanı sıra özellikle çocuk hastaları tedavi ettiklerini vurgulayan Derviş, çocuklarda genellikle mevsimsel hastalıkların görüldüğünü bildirdi. Birlik üyesi başka doktorların da gelip hizmet vereceğini ifade eden Derviş, "DAİŞ ilçeden çıkarken bazı cihazları almış bazılarına ise zarar vermiş. Kısıtlı imkanlarla sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Derviş, tıbbi malzeme ve cihazların ilçeye ulaştırılması için çalıştıklarını da kaydetti.

Bu arada PKK/PYD tarafından Cerablus'un güneyinde bir bölgede döşenen mayına basan yaralının da tedavisi burada yapılmaya çalışıldı. Sınırlı imkanlardan dolayı yaralı tam olarak tedavi edilemeyince ambulansla Türkiye'ye gönderildi.

AA

HABERE YORUM KAT