1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Çavuşoğlu: Mısır'la yeni dönemde karşılıklı ziyaretler olabilir
Çavuşoğlu: Mısır'la yeni dönemde karşılıklı ziyaretler olabilir

Çavuşoğlu: Mısır'la yeni dönemde karşılıklı ziyaretler olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına işaret ederek bu çerçevede, karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin olabileceğini kaydetti.

14 Nisan 2021 Çarşamba 10:55A+A-

HAKSÖZ-HABER

Çavuşoğlu, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından bazı gazetecilere gündemi değerlendirdi.

NATO'da bugün NATO Konseyi Toplantısı düzenleneceğini aktaran Çavuşoğlu, bu nedenle Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'la telefonda görüştüğünü, Dendias'ın Ankara ziyaretinin yarın gerçekleşeceğini aktardı.

Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkiler hakkında, "Yeni dönemde karşılıklı ziyaretler de olabilir, görüşmeler de olabilir." açıklamasında bulundu.

İki ülke arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde bir toplantı yapılacağını duyuran Çavuşoğlu, planlamanın sürdüğünü, tarihin henüz belli olmadığını söyledi.

Mısır'a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini kaydeden Çavuşoğlu, konunun bakan yardımcıları düzeyinde yapılacak toplantıda gündeme gelebileceğini ifade etti.

 

Ankara-Kahire ilişkileri Sisi cuntasının darbesi ve Muhammed Mursi’nin cezaevine konmasının ardından donmuştu.

İkili ilişkilerde şuan yaşanan yumuşama havasının taraflarda oluşturduğu beklentiler ve yorumlanma tarzı farklı.

Darbeci Sisi yönetimi ilişkilerin ilerlemesi karşılığında Türkiye’nin İhvan’a lojistik desteği kesmesini umarken Mısırlı muhaliflerde ise süreç içerisinde bu yumuşamanın Mısır rejimine olumlu etkilerde bulunması ve zulüm ortamının hafifletilmesi noktasında bir baskı unsuruna dönüşmesini umuyor.

Türkiye’de de gerek hükümet gerekse de İslami kuruluşlarda temkinli bir havanın hakim olduğu gözleniyor.

Yeniden başlayan ilişkilerin Mısırlı muhalifler üzerindeki baskının kaldırılması noktasında olumlu bir etkide bulunup bulunamayacağını zaman gösterecek.

 

HABERE YORUM KAT