1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. ‘Çanakkale Zaferi’ Tarihin Çarpıtılmasına Âlet Edilmemeli!
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Çanakkale Zaferi’ Tarihin Çarpıtılmasına Âlet Edilmemeli!

21 Mart 2019 Perşembe 14:37A+A-

Bir 18 Mart- Çanakkale Zaferi kutlaması daha geride kaldı.. Ama, düşünen beyinlerde yine (?) işaretleri bırakarak ve acaba dedirterek..

Çanakkale Savaşları elbette çok önemlidir. Çanakkale geçilseydi, kapitalist emperyalizmi, Rusya’da Çarlık rejiminin ve 300 yıllık Romanoff’lar Hanedânı’nın Bolşevikler / komünistler eliyle yıkılmasına engel olacaktı denilir;  belki de öyle olurdu..

Bizim açımızdan ise,  Osmanlı’nın başkenti İstanbul, Çanakkale’den olmasa bile, 2 sene sonra İngiltere ve müttefiklerinin işgaline uğramış, yani geçilmişti.

*

Tarihçi İlber Ortaylı hoca’ya ‘Kürdler Çanakkale’de savaşmadı. Çanakkale’de Yahudi var, Rûm var, kürd yok!’ diye bir laf nisbet etmişler, bazı medya organlarında.. Ayıp  etmişler.. Bu Müslüman kürd halkına karşı yeni bir resmî ideoloji saldırısıdır.

Konu, “Çanakkale’de Suriye’liler de savaştı mı? ’  diye sorulduğunda, Ortaylı  da, ’Suriye'den asker alındı, ama askeri oradan getirmek çok zordu. Sevkiyat zor. Kürtler için de aynı şey geçerli. İmparatorluk büyük, Suriyeliler de savaştı tabiî, ama başka cepheler var onlara yakın, Hicaz gibi..’ demiş..

Bu söz, ‘kürdlerin savaşmadığı’ demek midir Allah aşkına.. Eğer öyleyse, Karadenizliler de büyük çapta  yoktur, Çanakkale’de.. Çünkü, onlar da daha yakındaki Kafkas Cebhelerindeydiler.

Kaldı ki, İstanbul-Edirnekapı Şehîdliği’ndeki mezar taşları, Haleb’li, Beyrut’lu, Deyr-i Zûr’lu, Haseki’li, Bağdad’lı, Diyarbekir’li, Merdin’li, Çölemerik (Hakkarî)’li, Bidlis’li askerlerin varlığından haber verir; Medine’den, Bingazi’den, Saraybosna’dan, Kırım’dan gelenlerle birlikte..

*

Gelelim asıl konuya..

‘…’ün liderliğinde kazanılan Çanakkale Zaferi’  sözü,  en yüksek perdelerden bile telaffuz edildi. Tarih bu kadar çarpıtılmamalıydı.

Çanakkale Muharebeleri, gerçekte İngiliz komutanlarla Alman generallerinin harb san’atındaki maharetlerinin sergilenme sahnesiydi.  Ve, İngilizler yenik düştüler, Çanakkale’yi o zaman için geçemediler.  Osmanlı Ordusu yazık ki, Liman von Sanders gibi alman komutanların emrindeydi. Osmanlı subayları ise, birkaç-paşa, ve çoğu 35 yaş civarında binbaşı-yarbay rütbesi derecesinde yüzlercesi..

Osmanlı Ordularının Başkomutan Vekili ise, Sultan Reşad’a vekaleten, Enver Paşa idi.. (O da,36 yaşındaydı, tıpkı, o zaman bir yarbay olan M.K gibi..)

Askerlikte zaferin,  bütün askerleri temsilen, en üst yetkili komutana atfedilmesi resm ise; Enver Paşa neredeydi o gün?

Evet, 18 Mart günü, hemen bütün konuşmalarda ve hattâ o günkü ticarî reklamlarda bile, ‘Başta ……. olmak üzere..’ diye başlayan minnet ifadeleri.. Yahu, bu ne biçim bir tarih anlayışı..

Maksadım, Enver Paşa’yı yüceltmek değil.. Ama, o muharebelerdeki yüzlerce subaydan sadece birisinin zoraki cilâlanıp parlatılmasınadır itirazım..

Hele, o Yeni Zelanda’dan gelen Anzaklar ve diğer saldırganlar için, ‘Onlar da bizim şehidlerimizle yanyana yatıyorlar, bizim misafirlerimiz artık..’ gibi laflar?  

*

Bir diğer nokta..

‘İnkılab Yayınları’nın sorumlusu Hasan Güneş dostumuz haber verdi.. İngiltere  sefiri (elçisi) Dominick  Chilcott, ‘Aramızdaki ortak Çanakkale ruhu sâyesinde ülkelerimiz  arasındaki dostluk’tan söz etmiş..  

Ortak Çanakkale ruhu’ mu? Var mı böyle bir şey? Yoksa, birilerinin İngilizlerle işbirliği yaparak sergilediği hıyanetler mi anlatılmak isteniyor.

Vatanı,  milleti ve milletin temel değerlerni savunmak için, üstlendikleri ağır vazifeyi hayatlarını ortaya koyarak yerine getirmeye çalışanlara ve o yolda kendilerini fedâ edenlere elbette teşekkürle, onları rahmet ve şükranla anarız; ama, İngilizlerle ortak bir ruhu olanlar varsa, onları asla...

*

NOT:  İçişleri Bakanı S. Soylu, PKK aleyhinde İran ile ortak bir operasyon yapıldığından söz ediyor. Ama, İran makamları medya organlarında böyle bir işbirliğini tekzib ediyorlar. (İnkılab Muhafızları Ordusu’nun fiilî sözcüsü durumundaki ‘tabnak.ir’ sitesinden dünkü, 886733 no.lu habere bakılabilir.)  Hatırlatılır.

*

Star

YAZIYA YORUM KAT