1. HABERLER

  2. HABER

  3. Camilerin Altına Çocuk Parkı Yapılacak
Camilerin Altına Çocuk Parkı Yapılacak

Camilerin Altına Çocuk Parkı Yapılacak

Camileri çocuklara sevdirmek için harekete geçen Diyanet, yeni bir proje için düğmeye bastı.

11 Kasım 2011 Cuma 09:20A+A-

İlk olarak Kocatepe Camii'nin alt katında çocuk oyun alanı oluşturuldu. Çocuklara özel turlar da proje kapsamında.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in girişimiyle hazırlanan 'Cami Çocuk Buluşması' projesi start aldı. İlk adım camilerde çocuklar için 'oyuncak parkı' oluşturulması oldu.

Akşam gazetesinin haberine göre, ilk örnek Ankara Kocatepe Camii'nin altında oluşturuldu. Parkta kaydıraklar, salıncaklar, oyun evleri, legolar ve çeşitli oyuncaklar bulunuyor. Diyanetin hedefi, her ay bir camide oyuncak parkı kurmak. 

Diyanet çocuklara özel 'camimiseviyorum' adlı bir web sayfası oluşturdu. Bir sonraki hedef imari veya tarihi özellikleriyle dikkat çeken camilerin tanıtılması için 'cami gezi programları' da düzenlemek.  Diyanet yetkilileri, “Öncelikli amacımız, çocuklara camileri sevdirmek. Diğeri camilere giden çocukları, 'ayakbağı' gibi gören bakış açısını kırmak” dediler.

'Cami Çocuk Buluşması' projesinin işaretini, ekim ayında veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez buradaki konuşmasında şöyle demişti: “Çocuklarımızın Allah'a kulluk bilinci ve ibadet aşkıyla büyümesini istiyorsak, camilerimizi çocuklarımız için bir buluşma ve sevgi mekanına dönüştürebilmeliyiz. Geleceğin büyüklerinin Yüce Yaratıcı ile sağlıklı bir bağ kurmalarına yardımcı olmak, o ibadetin huzurunu keşfetmelerini sağlamak düşüncesiyle başlattığımız kampanya, her yaştan çocuğu cami ile dostluk kurmaya teşvik edecek.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum