1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Burkina Faso cuntası SİHA'larla cami bombaladı
Burkina Faso cuntası SİHA'larla cami bombaladı

Burkina Faso cuntası SİHA'larla cami bombaladı

Burkina Faso cuntasının bir camiye düzenlediği insansız hava aracı saldırısında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

23 Haziran 2024 Pazar 11:30A+A-

Burkina Faso'da cunta yönetiminin ülkedeki sivilleri hedef alan saldırıları tüm hızıyla sürüyor.

Yerel kaynaklar cunta güçlerinin son olarak bir camiyi hedef aldığını ve çok sayıda sivili katlettiğini belirtti.

Bölge kaynakları, saldırının 17 Haziran günü ülkedeki Sebba bölgesine bağlı Bana köyünde gerçekleştiğini ifade etti. İddialara göre köyün camisinde bulunan siviller Burkina Faso cuntası tarafından insansız hava araçlarıyla bombalandı.

Bombardımanda caminin sivillerin üzerine yıkıldığı, 15 sivilin hayatını kaybettiği, 2 sivilin de yaralandığı ifade edildi.

Saldırıda yıkılan caminin görüntüleri sosyal medya üzerinden servis edildi:

burkina-17-haziran.jpg

Burkina Faso cuntasının saldırıyı, geçtiğimiz günlerde bir askeri üsse düzenlenen ve 100'ün üzerinde askerin öldüğü Mansila saldırısına misilleme olarak düzenlediği tahmin ediliyor. Cunta yönetimi, uğradığı kayıpların ardından çoğu zaman, silahlı gruplara destek vermekle suçladığı sivillerin yaşadığı bölgelere bombardıman düzenliyor.

Öte yandan, aynı gün Burkina Faso cunta güçleri ve Rus Wagner birliklerinin ülkenin Boni yerleşiminde de bir saldırı düzenlediği bildirildi.

Yerel kaynaklar saldırıda 5 sivilin alıkonularak infaz edildiğini belirtti.

burkia-boni-17.jpg

Mali ve Burkina Faso'da 10 yıldan uzun süredir devam eden çatışmalarda ordu güçleri ilk olarak Fransa, daha sonra ise Rusya'nın desteğiyle çok sayıda sivil katliamına imza attı.

Bu katliamlarda şimdiye dek binlerce sivil hayatını kaybetmiş durumda.

HABERE YORUM KAT