1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Burkina Faso cuntası 24 Müslüman sivili katletti
Burkina Faso cuntası 24 Müslüman sivili katletti

Burkina Faso cuntası 24 Müslüman sivili katletti

Batı Afrika'daki askeri cunta yönetimlerinden Burkina Faso'da ordu güçlerinin Müslüman sivillere yönelik bir katliam gerçekleştirdiği bildirildi.

14 Haziran 2024 Cuma 13:00A+A-

Burkina Faso cuntası yeni bir katliama daha imza attı.

11 Haziran günü gerçekleştirilen katliamda en az 24 sivilin katledildiği bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre 11 Haziran günü Monsango köyünde yaşayan Müslüman Fulani siviller ordu güçlerince hedef alındı.

Saldırıda çoğu kadın ve çocuk 24 sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi. Katledilen sivillerin görüntüleri sosyal medyada servis edildi.

Görüntülerdeki sivillerin ateşli silah kullanılarak öldürüldükleri anlaşılıyor.

burkina-11-haziran.jpg

Öte yandan Nijer'deki cuntanın düzenlediği bir başka saldırıda da sivillerin hedef alındığı aktarıldı.

Bölge kaynakları, Nijer'in Türkiye'den satın aldığı insansız hava araçlarını bölgedeki sivillere karşı kullandığını öne sürdü.

Kaynaklar, Nijer'in Mali ve Burkina Faso ile sınır olan Tillaberi bölgesine bağlı Sanagoro köyüne insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda 2 sivil yaşamını yitirirken 9 sivil ise yaralandığını ifade etti.

Mali ve Burkina Faso'da 10 yıldan uzun süredir devam eden çatışmalarda ordu güçleri ilk olarak Fransa, daha sonra ise Rusya'nın desteğiyle çok sayıda sivil katliamına imza attı.

Bu katliamlarda şimdiye dek binlerce sivil hayatını kaybetmiş durumda.

Burkina Faso cuntasının kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir başka katliamda 220'den fazla sivili öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum