1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Brezilya Devlet Başkanı katil İsrail’i tersledi
Brezilya Devlet Başkanı katil İsrail’i tersledi

Brezilya Devlet Başkanı katil İsrail’i tersledi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, katil İsrail'in Gazze saldırılarını 'Nazi Holokost'uyla karşılaştıran yorumunu geri çekmesi talebine 'onurumdan vazgeçmeyeceğim' diye karşılık verdi

27 Şubat 2024 Salı 00:26A+A-

Brezilya Devlet Başkanı Lula'nın, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleşen Afrika Birliği zirvesinde işgalci İsrail’in Gazze’deki saldırılarını Adolf Hitler’in yaptıklarına benzetmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerginlik sürüyor.

Gazze Şeridi'nde Filistin halkının başına gelenlerin bir benzerinin tarihin hiçbir anında yaşanmadığını savunan Lula, “Aslında, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı” dedi.

Bu açıklamanın ardından katil İsrail, Lula'yı istenmeyen adam ilan etti ve Brezilya büyükelçisini çağırarak özür talep etti. Lula ise istişarelerde bulunmak üzere Brezilya'nın İsrail büyükelçisini geri çağırdı.

Diplomatik gerginlik sürerken Brezilyalı lider sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Lula, İsrail'in Gazze saldırılarını Nazi Holokost'uyla karşılaştıran yorumlarını geri çekmesi yönündeki çağrıya açık bir gönderme yaparak, "yalancılık için onurundan" vazgeçmeyeceğini yazdı. Lula iletisinde şu ifadeleri kullandı:

"Nasıl ki cezaevindeyken, hapisten çıkmak için hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğimi ve özgürlüğümü haysiyetime değişmeyeceğimi söyledim; yalancılık için onurumdan vazgeçmeyeceğim. Özgür ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasından yanayım. Bu Filistin Devleti, İsrail Devleti ile uyum içinde yaşasın. İsrail hükümetinin yaptığı savaş değil soykırımdır. Çocuklar ve kadınlar katlediliyor."

HABERE YORUM KAT