1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM’den Trump Açıklaması: Endişeliyiz
BM’den Trump Açıklaması: Endişeliyiz

BM’den Trump Açıklaması: Endişeliyiz

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın BM içerisinde endişe yarattığını belirtti.

12 Kasım 2016 Cumartesi 12:54A+A-

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump başkanlık seçimi kampanyası sırasında Birleşmiş Milletler’i (BM) “zayıf ve beceriksiz” olarak nitelemiş, “BM ne demokrasi ve özgürlüğün ne de ABD’nin dostu.” diye konuşmuştu.

“ABD’ye Oldukça Bağımlı Olduğumuz Konular Var”

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, İsveç televizyon kanalı SVT’ye yaptığı açıklamada Donald Trump’ın demeçlerinin ABD politikasının değil, seçim kampanyasının bir parçası olmasını umduğunu söyleyip “Hiçbir ülke tek başına bir ada olamaz. Bugün hepimiz birbirimize bağımlıyız. Eminim ki ABD gelecekte de Birleşmiş Milletler’in önemli bir parçası olacaktır. Şurası açık ki BM yönetimi içerisinde bir endişe mevcut. ABD’ye oldukça bağımlı olduğumuz konular var. İklim sorunları, mülteci ve göçmen sorunları gibi. Başkanlığın devir sürecinde Trump’ın ekibiyle sorunları tartışıp, seçilecek hükümet ile oturup yapıcı bir ilişki için çalışacağız.” dedi.

“ABD’nin BM’ye İhtiyacı Var”

Sputnik’te yer alan habere göre, Eliasson, ABD’nin, diğer ülkelerdeki seçim süreçlerinde gözlemcilik ile barışı koruyucu ve diğer askerî operasyonlarda Birleşmiş Milletler’e ihtiyacı olduğunu belirtip, Trump’ın bunu anlayacağını ümit ettiğini belirtti.

“Şu An Zor Bir Dönemdeyiz”

Trump’ın konuşmalarında ABD’nin Birleşmiş Milletler’e ekonomik desteğinde kesintiye gitme sinyalleri gönderdiğini, bunu endişe verici olduğunu söyleyen Eliasson “Şu ân zor bir dönemdeyiz. Ancak soğuk kanlılığımızı korumalıyız. İyi çalışan bir Birleşmiş Milletler’in ABD’nin kendi çıkarına olduğu noktasından hareket etmeliyiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT