1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM'den dikkat çeken ima: SİHA benzeri insansız araçlar yasaklansın
BM'den dikkat çeken ima: SİHA benzeri insansız araçlar yasaklansın

BM'den dikkat çeken ima: SİHA benzeri insansız araçlar yasaklansın

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary di Carlo SİHA benzeri insansız askeri araçların yasaklanmasını istedi.

23 Mayıs 2022 Pazartesi 23:34A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) dijital teknolojilerin siyasi ve askeri amaçlarla hem devlet hem devlet dışı aktörlerce kötüye kullanımının 2015'ten beri 4 kat arttığını bildirdi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary di Carlo, BM Güvenlik Konseyine brifinginde, dijital teknolojilerin hayatın her alanında sınırsız fırsatlar sunduğuna ancak yeni riskler de yarattığına dikkati çekti.

Bayraktar TB2'nin envantere girdiği 2015 yılını işaret etti

"Dijital teknolojilerin siyasi ve askeri amaçlarla hem devlet hem devlet dışı aktörlerce kötüye kullanımı 2015'ten beri neredeyse 4 kat arttı." diyen di Carlo, "Aynı zamanda ölümcül otonom silahlar güç kullanımında insanın sorumluluğuna ilişkin soruları gündeme getiriyor." endişesini dile getirdi.

Yasaklanmasını istedi

Di Carlo, insan müdahalesi olmadan can alan makinelerin "siyasi açıdan kabul edilemez, ahlaki açıdan ise iğrenç" olduğunu iddia ederek, bu makinelerin uluslararası hukuk tarafından yasaklanması gerektiğini ifade etti.

"Küresel dijital ilkeler belirlenmeli"

Devlet dışı aktörlerin ise ajandalarını gerçekleştirmek için düşük maliyetli ve yaygın olan dijital teknolojileri kullanma konusunda giderek daha da ustalaştığına dikkati çeken di Carlo, DEAŞ ve El-Kaide'nin sosyal medya platformlarını istihdam ve planlama için aktif kullandığını ve bu mecralarda para topladığını söyledi.

Dijital teknolojiler kullanılarak belirli toplumlar ve bireylerin gözlemlendiğine ve hedef alındığına da dikkati çeken di Carlo, sosyal medyanın ise kutuplaşmayı ve zaman zaman şiddeti körüklediğini ifade etti.

Di Carlo, dijital teknolojilerin kullanımı konusunda küresel dijital ilkeler belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

4 Yorum