1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM, Afrin'deki hastane katliamını kınadı
BM, Afrin'deki hastane katliamını kınadı

BM, Afrin'deki hastane katliamını kınadı

Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de bir hastaneye düzenlenen ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı Birleşmiş Milletler kınadı.

14 Haziran 2021 Pazartesi 21:08A+A-

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen yaptığı yazılı açıklamada "Suriye'nin kuzeyindeki Afrin kentindeki Şifa Hastanesi'ne yapılan aralarında sağlık personelinin de bulunduğu sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasıyla ve hastanenin bazı bölümlerinin yıkılmasıyla sonuçlanan saldırıyı şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı.

Geir Pedersen siviller, sivil altyapı, sağlık tesisleri ve sağlık çalışanlarına yönelik "korkunç saldırının kabul edilemez" olduğunu vurgulayan ve bu tür saldırıların durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Pedersen, "Tüm taraflar, sivillerin ve sivil nesnelerin korunması da dahil, uluslararası insani hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymalıdır. BM Genel Sekreteri'nin Suriye'de işlenen suçların hesabının verilmesi çağrısını yineliyorum" çağrısında bulundu.

Saldırının failine ilişkin açıklama yapılmadı

Pedersen, saldırının ve ülkede devam eden şiddetin, Suriye genelinde bir ateşkes sağlanması ve BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının uygulanmasında ilerleme kaydedilmesi için son dönemdeki çabaları olumsuz etkilediğini vurguladı.

Pedersen saldırının failine ise değinmedi.

HABERE YORUM KAT