1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. “BM Güvenlik Konseyi’nde Reform Bekliyoruz”
“BM Güvenlik Konseyi’nde Reform Bekliyoruz”

“BM Güvenlik Konseyi’nde Reform Bekliyoruz”

Arap Parlamenterler Birliği’nden, “Bizler Arap halkları olarak BM Güvenlik Konseyi’nde reform bekliyoruz. Bir devlet, uluslararası iradeyi hiçe sayamaz ve bir devletin çıkarları için uluslararası iradeyi ezemez.” açıklaması yapıldı.

27 Aralık 2017 Çarşamba 10:07A+A-

Arap Parlamenterler Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan Kudüs tasarısını kabul ederek “doğru ve hakkın” tarafında durduğunu belirtti.

AA’da yer alan habere göre, Birlik’ten yapılan açıklamada, ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşılık BM’nin “doğru ve hakkın” yanında yer aldığı kaydedilerek, “Bu, Kudüs ve Filistin davası için zafer niteliğinde tarihi, demokratik değerlerin vücuda geldiği bir karardır.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin tasarıya destek verecek ülkelere yardımların kesileceği yönündeki tehditlerinin işe yaramadığına dikkat çekilen açıklamada, “Bizler Arap halkları olarak BM Güvenlik Konseyi’nde reform bekliyoruz. Bir devlet, uluslararası iradeyi hiçe sayamaz ve bir devletin çıkarları için uluslararası iradeyi ezemez.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Kudüs’ün tarihi ve kutsal mekânlarının işgalci İsrail’in kontrolü altında bulunamayacağı, bu durumun uluslararası hukuka ve kararlara aykırı olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, BM Genel Kurulu’nda Kudüs tasarısına destek verecek ülkeleri “maddi yardımları kesmekle” tehdit etmişti.

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, geçen hafta BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilmişti. Oylamada 35 ülke ise çekimser kalmıştı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık’ta, Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için talimat verdiğini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT