1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Bizi Düşmanlıktan Kurtaracak Tek İlaç, İslâm’dır
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizi Düşmanlıktan Kurtaracak Tek İlaç, İslâm’dır

11 Şubat 2016 Perşembe 20:20A+A-

secakirgil@yayahoo.com

‘Güneydoğu’da neler oluyor?’ demeye gerek yok, neler olmuyor ki!

Ancak bu merhalede asıl görülmesi gerekli olan, öncelikle şudur: Bir coğrafyada devlet varsa, silah kullanmak hakkı ve silah kullanmak izni vermek yetkisi, sadece hâkim olan devlete aiddir. O hâkimiyete karşı silah kullananlar da, neticesine katlanırlar.

Mes’ele, bugün bu..

Kimin haklı veya haksız olduğu konusu, bu merhaleden sonra, silahlara bırakılmış demektir.  Çünkü ortada haklılık veya haksızlık yerine, silah gücüne güvenen iki taraf var ki, birisi diğerine diğerine ‘Pess..’ dedirtmesine kadar da devam edecektir.

Gerçekte ise, ‘kemalist-laik-türkçü  rejimin bunca çarpıklıklarının neticesi devşiriliyor bugün.. Ama, ne kadar ilginçtir ki, o bozukluklardan devlet mekanizmasının direksiyonunda bulunanlar durumu normalleştirmeye çalıştıkça, bir başkaları, bu irinli yarayı daha bir hertarafa yaymaya, bünyenin bir septisemi’ye, kan zehirlenmesi merhalesine ulaşması için ellerinden gelen her türlü şeytanî yönteme başvuruyorlar; uluslararası bütün emperyalist güçlerin de desteğiyle..

*

Uluslararası entrikalar ise, reddi mantıken mümkün olmayacak netlikte.. Amerikan DışBakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin 8 Şubat günü yaptığı açıklama, birçok konuya açıklık kazandırıyor. Kirby, ‘Türkiye’nin YPG'yi terörist olarak gördüğünü bildiklerini, ancak ABD'nin YPG'yi terörist olarak görmediğini, kendilerini desteklemeyi sürdürececeklerini’  söylüyordu..

*

Rusya lideri Putin de, Türkiye’yle ortaya çıkan uçak düşürme buhranından sonra, ‘Türkiye’yle savaşmıyacağız, ama, mukabelemizin sadece ekonomik tedbirler olduğu sanılmasın.. Daha başka tedbirlerimiz mukabelelerimiz de olacak demişti..’ demişti. Nitekim, PKK’nın elinde, en kalın beton duvarları ve tank zırhlarını delip geçen rus yapımı, tek kişilik roketler olduğu görülüyor.. Ve sonra da, şimdi de, ‘Türkiye kürd halkına soykırım uyguluyor’ diye resmî açıklamalar yapıyor.

*

Anlaşılıyor ki, bu coğrafyalar için yeni Sykes – Picot’lar istiyor emperyalistler.. Onların derdi,  buradaki insanların biribirlerini öldürmemesi değil.. Kendi hayat değerlerine teslim olmuş kişi veya kadroların tahakkümünün sağlanması..

Buna karşı bizim tek geçerli silahımız, inanç bağımız ve İslam kardeşliği..

Ve,  bütün entrika ve düşmanlık oluşturma çabalarına rağmen, bu ülkenin çeşitli etnisitelerine mensub insanları/ halkları arasında, şeytanî güçlerce etnik farklılıklara dayalı bir düşmanlık bereket ki, oluşturulamamıştır. Çünkü, bu halkları birbirine bağlayan şu veya bu rejimin vatandaşlık bağı değil, asırlardır birbirine kardeş yapan, inanç bağıdır.

*

Bugünlerde Diyanet İşleri Başkanı’nca bu ağır yaralı bölgede bu inanç adına yaralara merhem sürmeye daha bir ağırlık verildiği görülmekte.. Bu durum, bazılarınca din istismarı gibi gösterilmek istense de, samimiyetle yapılacak olan da zaten budur ve geç bile kalınmıştır.

Ama, geçen gün, bir Belediye Başkanı dostum, telefonda yakınıyordu. O mıntıkada kendilerine mahallî deyimle mele / molla denilen bir kısım kimseler ise, hendek ve tünel kazma yöntemleriyle şehirleri mahveden tahribkâr tavrı bile, ‘Hz. Peygamber’in sünneti’ olarak övüyorlarmış, Medine’nin savunulmasındaki Hendek Gazvesi’ni çarpıtarak.. Ki, o gibiler, asırlarca birlikte yaşayan insanları birbirlerine kırdırmak isteyenlerin oyunlarına geliyorlar.

*

Devlet, devlet olmanın gereklerine geçmişte olmayan şekilde riayet etmektedir. Ama, devlete karşı silah kullanmayı göze alan taraf, her yolu mübah bilmekte ve hileye başvurmakta, hiçbir ahlâkî sınır tanımamakta; mâbedleri ve mezarları ve hattâ tâbutları silâh deposu olarak kullanmakta, uydurma haberlerle çağrılan ambulanslara, itfaiye araçlarına ve bunlardan istifade etmek  isteyen sivillere de ateş açmakta;  sadece asker ve polise değil..

Bizi birbirimize düşman eden, resmî ideoloji sapkınlıkları başka olmak üzere, bütün  şeytanî tuzaklar parçalanmalıdır. 

YAZIYA YORUM KAT

5 Yorum