1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. Bir Eski ve Büyük Tehlikeyi Haber Vermek, Şantaj mıdır?
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Eski ve Büyük Tehlikeyi Haber Vermek, Şantaj mıdır?

25 Ekim 2015 Pazar 10:18A+A-

secakirgil@yahoo.com

Van mitinginde Ahmed Davudoğlu’nun ‘Beyaz Toros’ hatırlatmasında bulunması ve ‘Biz iktidardan gidersek, Beyaz Toros’ların tekrar döneceğini unutmayın..’ kabilinden bir söz söylemesi, uzun yıllar yurt dışında kalsam bile, ülkedeki sosyo-politik gelişmeleri yakından takib etmeye çalışmış birisi olarak, bu satırların sahibinin zihninde bir çağrışım yapmadı..

Fatih-Malta Çarşısı’nda, günlük maişetlerini temin peşinde olan esnaftan bazılarına laf arasında, bu Beyaz Toros’un ne demek olduğunu sorduğumda, onlar da bilmediklerini söylediler.. Sonunda birisi, ‘Haaa, 15-20 sene öncelerde, bizim oralarda, faili meçhul cinayetler’de kullanılan bir otomobil çeşidiydi, insanlar bir mıntıkada ‘Toros’ marka bir beyaz arabanın birkaç kez gözükmesi üzerine, ‘Eyvah, yine bir fali meçhul cinayet daha işlenecek diye korkarlardı.. Onu hatırlatmak istiyor galiba..’ dedi.. ‘Tayyib Erdoğan geldiğinden beri yok oldu artık.. Olağanüstü Hâl uygulamasının olduğu günlerdi..’ diye ilave etti.

Tip olarak Karadenizli zannetmiştim, ama, Batman’lı çıktı muhatabım..

 Biraz oturup sohbet ettim..

Ağabey, o Olağanüstü Hâl uygulaması günlerini yaşamayanlar bilmez, orada bölge halkının neler çektiğini.. 20 yıla yakın bir korkunç baskı dönemiydi.. Herkes herkesten şüpheleniyor ve korkuyordu..

Ben buralara neye geldim? O yüzden.. Çocuklarım biraz rahat yaşasın diye.'  şeklinde sözlerini sürdürdü..

‘Bugün, durum nasıl?’ dediğimde, ilginç bir benzetme yaptı..

‘Hani, yahudilere Almanya’da korkunç zulümler yapıldı. Hitler yenilince, o mazlum durumundaki yahudileri Filistin’e getirip yerleştirdiler ve  İsrail’i kurdular.. Bu kez, onlar orada, almanların kendilerine yaptıkları zulümleri, Filistinlilere uygulamaya kalkıştılar.. Hâlbuki, Filistinliler ve müslümanlar yahudilere  sırf yahudi olduklarından dolayı hiçbir baskı yapmamışlardı asırlarca.. Ama, onlar bir yerde hâkim olma yönteminin bu zulümlerden geçtiğini anlatmak istercesine, kendilerine yapılanları Filistin halkına yaptılar.. Şimdi öyle bir durum işte..

Çünkü, Erdoğan zamanında, halk bu yapılanları unuttu, rahatladı.. Ama, Pe-Ke-Ke, şimdi o eski zulümleri, Erdoğan’a tarafdar olduğunu, onu beğendiğini söyleyenlere uyguluyor.. Orada kendileri gibi düşünmeyenleri yaşatmıyorlar..

Durum bugün aynen böyle..’ diye devam etti..

Muhatabım, sosyal mes’elelerle derinden ilgileniyor ve kendisine göre, böyle izahlar yapmaya çalışıyordu..

‘Bugün bu seçimler neler getirir?’ diyecek oldum..

Muhatabım doluydu.. ‘Ben 55 yaşındayım.. Şu son 13 yılda, Erdoğan Hükûmeti döneminde gördüm rahatlığı..’ dedi.

‘Bugün Hükûmet, AK Parti Hükûmeti değil..’ dedim..

‘Olmasın varsın.. Benim partiyle işim yok.. Ama, Erdoğan var..’ diye ekledi.. ‘Bir kişiye bağlamak doğru mu?..’ diyecek oldum..

‘Değil, biliyorum, ama, neticede bir kişidir, yöneten..’ diye cevab verdi.. ‘Bugün, Hükûmet var mı, yok mu, belli bile değil.. Erdoğan başta ya.. Ne ekonomi çakılıp, dibe vurdu, ne her şey alt üst oldu.. Sanki her şey bir güçlü hükûmetin elindeymiş gibi, memleket yine tıkır tıkır işliyor.. Geçmişi bilmeyenler anlamazlar bu durumu..

Bir Hükûmet kurulamayınca, koalisyon filan gerçekleşmeyince, memleketin iç siyaseti de, dış siyaseti de alt üst olurdu.. Özal’dan sonraki günleri hatırlayın.. Erdoğan’a duâ etmekten başka ne yapabilirim?..’ dedi.

Sohbete başkaları da eklendi, yaklaşık aynı görüşler.. Bir iki  tuzu kuru ve aykırı tipler çıktı, ‘Onun hocamıza yaptığı ihaneti affedemeyiz.. Kendisi lider olmak için, onu kenara itti..’ gibi laflar oldu..

Bunlar, hâlâ, bu dünyadan 5 sene öncelerde göçüp giden bir merhumun liderliğini hayal ediyorlardı ve bu seçimlere de var güçleriyle asılıyorlardı. Tartışmayı önledik..

Ayrıldık..

*

Benim zihnim hâlâ yine, Davudoğlu’nun ‘Beyaz Toros’  lafındaydı..

Çünkü, bu sözde biraz tehdid de var gibiydi.. Nitekim, muhalefet partileri de, bunun bir tehdid ve şantaj olduğunu bile söylüyorlar..

Ama yaşanan bir gerçeklik de var, yakın geçmişte.. Ve bu muhalefet partileri, o karanlık ve dehşetli dönemin sorumluluğunu da üzerlerinde taşıyorlar..

Yani, Davudoğlu’nun bu sözünün geçmişte bir yeri ve gerçeği de varmış..

Meğer, hele de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, yerleşim birimlerinde, mahallelerde, köylerde, mezralarda Toros’ marka bir beyaz otomobil görülünce.. Arkasından birtakım faili meçhul cinayetler gelirmiş..

Bunlar, AK Parti’nin 1 Kasım’da yapılacak seçimde, iktidar olamaması hâlinde, yeniden hortlar mı?

Düşündüm.. Son 50 yılı yakından takib etmiş birisi olarak, ülkenin yaşadığı çalkantılarda nelerin yaşandığını bizzat görmüş birisi olarak, ‘Hayır, olmaaaz!’ diyemedim..

Bunlar unutuldu 13 yıllık AK Parti döneminde de, geçmişte yaşananlara tepki duyanlar bile, o günlerdeki yönetim bozukluklarına ve devlet mekanizmasına olan tepkilerini bile AK Parti iktidarlarına ve hele Tayyib Erdoğan’a muhalefet ve hattâ aşağılayıcı sözlerle saldırmaktan rahatlamak sûretiyle gösteriyorlar, bir anlaşılmaz duygu çarpıklığıyla.. ‘Yahu, bu Tayyib’i ne büyütüyorsunuz, böyle?...’ derken, kendilerinin, üstelik de artık bu dünyayla işi bitmiş bir merhûmu, hangi derecelere yükseltmeye çalıştıklarını bile düşünemiyorlar bile..

*

Ve dahası, Davudoğlu’nun bu sözleri, hele de o bölgede söylemesi gerekiyordu. Çünkü, HDP’nin önde gelen isimleri, m.vekilleri, medyaya yansıyacak şekilde açıkça, ‘Eğer seçimlerde yüzde 10 barajını aşamazsak, iç savaş çıkar..’ diye tehdidlerde bulunuyorlar, şantajlar savuruyorlar; korku iklimini daha bir hâkim kılmaya çalışıyorlar. Böyle bir ortamda, Davudoğlu’nun o bölgede, ‘Beyaz Toros’ların dönebileceği’  tehlikesini hatırlatması, sözün söylendiği yer ve muhatab kitle açısından göz önüne alındığında, bir tehdid veya şantaj değil, bir tehlikeyi ciddî olarak haber vermek oluyor.

Haaa... Sahiden de tekrar olabilir mi böyle şeyler?.. 

Zâten bu günden olmuyor mu ki?.. Bölgede, birilerinin, öz-yönetim adı altında, şehirleri ne hâle getirdikleri görülmedi mi, görülmüyor mu?

Birtakım iç ve dış mihrakların da desteğiyle, korku ve dehşet iklimi, o bölgelerdeki kitleleri esir almaya, köleleştirmeye çalışmıyor mu?

*

Bu bakımdan, ‘Beyaz Toros’ların dönemi artık bitti..’  zannedenlere, o kadar da iddialı şeyler söylememelerini tavsiye ederim.. Unutulmasın ki, Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere, taşrada, ülkenin hemen her yerinde, bir ‘uzatmalı çavuş’un kendisini devlet yerine koyarak, kitleleri nasıl sindirdiğinin nice örnekleri vardır.. O dönemlere aid, 20 binden fazla meçhul cinayetler ve infazlar ve kayıplar var ki, âkıbetleri hakkında hâlâ da kesin bir bilgiye ulaşılabilmiş değil.. Ya da, asit kuyuları rivayetleri, insanların zihninde hâlâ da bir umacı..

*

Bu vesileyle belirtmeliyim..

Almanya’da, Hitler zamanında, yahudilerin elbiseleriin üzerine, yahudi olduklarını gösteren özel işaretler vurulurmuş.. Ama, tarih tersine döndü ve bugün, alman şehirlerinde , caddelerde, bazı evlerin önünde yaklaşık 10’a 10 cm. en ve boyunda, pirinç denilen madenden parçalar, kaldırım taşlarının arasında muhkem şekilde yerleştirilmiş ve üzerinde, oradan alıp götürülen yahudilerin kimlikleri ve âkıbetleri konusunda bilgiler yazılmıştır, ‘Filanca yerde öldü, haber alınamadı, geri döndü..’ vs. gibi..

Birkaç yıl önce, 5 yıl kadar önce, Mazlumder Başkanı A. Faruk Ünsal ile Almanya-Köln’de gezerken bu sarı metalleri ona göstermiş ve gereken izahı verdikten sonra, ona,faili meçhul’ cinayetlerinin ya da kayıpların toplumun hâfızasında unutulmaması için, hangi evden, kim, ne zaman, nasıl alınıp götürüldüğü gibi bilgilerin ve  âkıbetlerinin yazılmasını sağlasanız, bir sosyal tepki oluşturulması açısından faydalı olabileceğini’ söylemiştim. Sanıyorum, o sahada henüz de bir şey yapılamadı, ama, vakit hâlâ da geçmiş değil..

*

Evet, geçmişe takılıp kalmaya gerek yok, ama, bugünkü birtakım işaretler, geçmişe dönülebileceğini hatırlatıyorsa, gözlerimizi kapatıp, hayal âleminde dolaşmaya da gerek yok..

*

Diriliş Postası

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum