1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Berlin-Washington arasındaki gaz pazarlığının belgeleri yayımlandı
Berlin-Washington arasındaki gaz pazarlığının belgeleri yayımlandı

Berlin-Washington arasındaki gaz pazarlığının belgeleri yayımlandı

Berlin’in, ABD’nin “Kuzey Akım2” boru hattı projesi yüzünden Alman firmalara yaptırım kararından vazgeçmesi karşılığında, ABD’nin LNG ithalatını kolaylaştırmak için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapma vaadiyle ilgili pazarlığın yeni belgeleri yayımlandı

12 Şubat 2021 Cuma 01:10A+A-

Almanya’daki “Çevre Eylem” (Environmental Action) lobi grubu, Alman Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’un, eski Amerika Maliye Bakanı Steven Mnuchin'e Alman hükümetinin, Washington’un yaptırımları kaldırması halinde ABD’nin sıvılaştırılmış gaz ithalatını kolaylaştırmak için Almanya’da iki özel limanın inşasını üstlenmeye hazır olduğunu ve bunun için 1 milyar euro finansman sağlamayı garanti ettiğine dair Ağustos ayında kaleme aldığı mektubu yayımladı.

Alman çevre örgütü: Kirli pazarlık

Alman çevreci lobi grubu, mektubu “skandal” ve “kirli pazarlık” olarak niteledi ve sakıncalı buldukları hidrolik kırılmayla elde edilen sıvı doğal gazın ithalatını teşvik ettiği için Scholz’u eleştirdi.

ABD, Almanya’nın ve diğer batılı ülkelerin Rusya’dan “Kuzey Akım2” soru hattı vasıtasıyla doğal gaz alımına karşı çıkarken, bunun yerine kendi ürettiği sıvılaştırılmış gazı Avrupalıların almasını istiyor.

Almanya’nın Rusya’dan Kuzey Akım2 boru hattı üzerinden Rusya’dan doğal gaz satın almasına ABD dışında Moskova’daki insan hakları ihlalleri ve muhaliflere yönelik baskılar yüzünden Avrupa ülkelerini bir kısmı da karşı çıkıyor.

Rusya doğal gazını Avrupa’ya taşıması planlanan projenin yüzde 94’ü tamamlanmış durumda.

ABD'de yeni Başkan Joe Biden'ın önceki yönetimin projeye yönelik baskı politikasını sürdürmesi bekleniyor. Rusya ve Almanya, Kuzey Akım 2'nin siyasi değil ekonomik esaslara dayalı bir proje olduğu görüşünde.

Projede inşaat bir yıl aradan sonra tekrar başladı

Toplam 2 bin 300 kilometre uzunluğunda olacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının inşaatı ABD'nin "yaptırım tehditlerinin" ardından Aralık 2019'da durdurulmuştu.

Kuzey Akım 2 projesinin yürütücü firması Nord Stream 2 AG'den 24 Ocak’ta yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım listesine alınan Fortuna adlı boru döşeme gemisinin Danimarka sularında Kuzey Akım 2 inşasına tekrar başladığı bildirildi.

Maliyetinin, toplam 10 milyar doları bulması beklenen boru hattının kalan son 148 kilometresi Baltık Denizi boyunca döşendi ancak siyasi baskı gibi zorluklar nedeniyle askıya alınma veya iptal edilme riskleri nedeniyle projenin geleceğine dair soru işaretleri bulunuyor.

Projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom'un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT